S Francií máme vynikající vztahy, říká velvyslankyně. Získala Řád čestné legie

Velvyslankyně v Paříži Marie Chatardová obdržela nejvyšší francouzské státní vyznamenání. Zároveň je první Češkou, která Řád čestné legie dostala v hodnosti komandéra. Francouzská vláda tak ocenila její šestileté působení v Paříži i zásluhy na výjimečně dobrých vztazích mezi Českou republikou a Francií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká velvyslankyně ve Francii Marie Chatardová | Foto: Velvyslanectví ČR v Paříži

„To ocenění samozřejmě není jenom pro mě, je pro všechny kolem mě, kteří mi v tom pomáhali. Je to i otázka vynikajících česko-francouzských vztahů, které byly nejen znovu nastartovány, ale – slovy jednoho z našich politiků, kteří tady nedávno byli na návštěvě – ty vztahy snad ani nebyly nikdy lepší,“ upozornila Chatardová.

Česká velvyslankyně si v Paříži získala úctu diplomatického sboru především svým přímým jednáním, které prý francouzské straně imponovalo.

„Člověk je sice diplomatem, ale na druhou stranu pokud chce něco prosadit, tak by si o to měl umět říct. A když je sám přesvědčen o tom, že je to skutečně pro dobro jeho vlasti,“ myslí si Chatardová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká velvyslankyně v Paříži Marie Chatardová obdržela Řád čestné legie

Ocenění předal Marii Chatardové ministr pro evropské záležitosti. Bylo to symbolické, protože Harlem Désir s českou velvyslankyní jednak úzce spolupracoval, jednak je ve francouzské vládě asi největším odborníkem na Českou republiku – zná dobře její historii a je u všech klíčových jednání mezi českou a francouzskou stranou.

Podle Désira je velmi neobvyklé, že takto prestižní vyznamenání obdržel velvyslanec, jde prý ale určitě o důkaz toho, že Marie Chatardová sehrála v uplynulých šesti letech ve vztazích mezi oběma zeměmi důležitou roli.

Harlem Désir připomněl, že příští týden navštíví Českou republiku prezident François Hollande, že francouzské společnosti našly v Česku dobré podmínky pro investice a že Francie počítá s Českou republikou jako důležitým partnerem pro jednání o další budoucnosti Evropy po brexitu.

Marie Chatardová jako velvyslankyně v Paříži po šesti letech končí a odchází do New Yorku na stálou misi OSN. S Francií však vztahy zcela přerušit nehodlá. „Už jsem slíbila, že se sem příští rok vrátím na mistrovství světa v hokeji,“ dodala.

Jan Šmíd, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme