S Havlovým jménem jsou spjaty i Brízgalky, útočiště disidentů na slovenské samotě

Mezi místa spojená se jménem Václava Havla patří i slovenské Brízgalky, zastrčená samota na česko-slovensko-polském pomezí. Havel sám tam sice byl jenom jednou, zato pravidelným hostem byla jeho první manželka Olga. Na Brízgalkách se scházeli čeští a slovenští umělci a disidenti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krásno nad Kysucou

Krásno nad Kysucou | Foto: Krásno nad Kysucou

Instrumentální skladba se jmenuje Brízgalky. Jsou pod ní podepsáni Marián Varga a Vladimír Merta. Merta jezdil na Brízgalky pravidelně, mezi hosty bývali také Ivan Hoffman, Jiří Černý, nebo Vladimír Mišík.

Brízgalky se staly ostrovem nezávislosti schovaným uprostřed kysuckých lesů. „Je to místo, kde není znát ani 21. ani 20. století. Není tam žádná elektřina, voda teče jen z pramene,“ popisuje Ladislav Snopko, bývalý slovenský ministr kultury.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mezi místa spojená se jménem Václava Havla patří i slovenské Brízgalky, útočiště disidentů. Více v reportáži bratislavského zpravodaje ČRo Vojtěcha Bergra.

Snopko koupil jedno z dřevěných stavení na Brízgalkách v roce 1976. Postupně se sem začali sjíždět jeho známí z disentu i z umělecké sféry. V polovině 80. let dorazil i Václav Havel.

„Václav tam byl jen jednou. Pravidelným hostem byla jeho manželka Olga, která tam chodila na několik týdnů každé léto. On tam byl, aby se přesvědčil, zda Brízgalky opravdu odpovídají těm legendám, které mu vždy Olga po létě nosila domů. A přesvědčil se, že ano…,“ dodává Snopko.

Uplynulo pár let a Václav Havel měl na Brízgalky přijet znovu, už jako prezident. Někdejší skupina přátel si ale uvědomila, že nic už nebude takové jako dřív, potvrzuje Snopko:

„No představte si, Vašek tam bude s vámi, bude spát ve spacáku na seně a za tou dřevěnicí bude helikoptéra s první pomocí, ochranka, vždyť to bude jako z nějakého sci-fi.“

Podle Ladislava Snopka měly Brízgalky všechny znaky disidentské základny. V knihovničce samizdaty, a kolem stolu zpívající Mišík, Hoffman nebo Merta.

Cílem ale nebylo spřádat tu plány proti režimu, jako spíš odpočinout si od něj. Z tamní uvolněné atmosféry čerpal zprostředkovaně i Václav Havel.

Vojtěch Berger, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme