S hladem a bídou si svět neví rady

Generální tajemník OSN Kofi Annan není spokojen s tím, jak svět bojuje s hladem a bídou. Podle něj jsou cíle, které si země světového společenství stanovily naprosto dosažitelné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pomoc rozdávaná z vrtulníku | Foto: EPA

Hlavní autor nové zprávy o naplňování cílů stanovených na miléniovém sumitu OSN Jefry Sachs se přidal výrokem, že dosavadní systém boje s bídou nefunguje jenom proto, že země neplní to, k čemu se už zavázaly.

Americký ekonom Jefry Sachs upozornil na to, kolik peněz země světa vydají na válčení a udržování míru a kolik peněz pak chybí pro chudé a trpící, jejichž hlas není slyšet.

Jeho stesky hned naplnila americká média, která výzvě OSN, aby bohaté země zdvojnásobily rozvojovou pomoc, nevěnovala téměř žádnou pozornost, ale o to intenzivněji se věnovala válce v Iráku, kde jen Spojené státy utratí několik set miliónů dolarů denně.

Přitom, aby se 500 miliónů lidí dostalo z nejhorší bídy stačí jen to, aby bohaté země zdvojnásobily rozvojovou pomoc v příštích deseti letech.

Milan Kopp, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme