S kontrolami u vstupů budou v Riu pomáhat i policisté, agentura nemá personál

Brazilská vláda na poslední chvíli pověřila federální bezpečnostní sbor kontrolami u vstupů do olympijských areálů. Není to proto, že by se snad zvýšilo riziko teroristického útoku v Riu. Soukromá bezpečnostní agentura, která měla původně osobní prohlídky provádět, totiž nesehnala slíbený počet pracovníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilská vojenská policie hlídkuje u bezpečnostního plotu olympijského parku v Rio de Janeiru

Brazilská vojenská policie hlídkuje u bezpečnostního plotu olympijského parku v Rio de Janeiru | Zdroj: Reuters

Něco podobného se stalo i v Londýně. Měsíc před začátkem her měla soukromá agentura jen asi polovinu potřebného personálu.

V Riu byl požadavek na osobní prohlídky tři tisíce agentů, ale firma, která je měla obstarat, jich má jen pět set. Brazilská vláda se to dozvěděla jen týden předem. Nezbylo jí než jednat rychle. S firmou se rozloučila a povolala vlastní síly.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soukromé agentuře budou s bezpečnostími kontrolami u vstupů na olympiádě v Riu pomáhat zhruba tři tisícovky policistů

„Federální bezpečnostní sbor bude mít ode dneška ještě jeden úkol, který původně neměl. Prohlídky u vstupů nahradíme zásahovými policisty – jak aktivními, tak v záloze. Celkem to budou tři tisíce policistů,“ řekl Alexandre de Moraes, ministr spravedlnosti zodpovědný za bezpečnost.

V Riu je přitom tento rok méně bezpečno. Ukázaly to statistiky Ústavu pro veřejnou bezpečnost vydané také týden před zahajovacím ceremoniálem.

Loupežných přepadení na ulicích bylo letos v červnu mnohem víc než ve stejném měsíci loni, o 81 procent stejně tak loupeží ve veřejné dopravě. A místo devíti vražd denně mezi dvanácti a třinácti.

Všichni se ale snaží, aby to na olympijské hry, sportovce a návštěvníky nedopadlo. Federální vláda proto poslala do Ria desítky tisíc vojáků a policistů navíc.

„Uzavíráme více ulic, než jsme původně plánovali, a omezení platí také daleko dříve. Nejsme sice odpovědní za bezpečnost, ale spolupracujeme s federálními silami a udělali jsme, co po nás žádali,“ řekl Joaquim Dinis, který je v Riu zodpovědný za dopravu.

A je to hodně vidět – to, co mnoha návštěvníkům dodá pocit bezpečí, jsou totiž v dějišti olympijských her dosud nevídané bezpečnostní manévry.

David Koubek, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme