S masakry dětí na školách se potýkají také v Číně

Při útoku ve škole zraněno 23 dětí, z toho dvě těžce. K tragédii ovšem v tomto případě nedošlo ve Spojených státech, ale v Číně. Mladého pachatele, který malé a bezbranné žáky napadl v pátek, už policie zadržela a celá země teď čeká odpověď na otázku, proč k něčemu podobnému došlo a jak je možné takovýmto útokům zabránit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínské děti (ilustrační foto)

Čínské děti (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podle místních obyvatel jde o muže, který má psychické problémy. Uvádí to i čínská média a policie. Lékaři nyní zkoumají jeho duševní stav. Nově se ale objevily informace o tom, že motiv tohoto šíleného činu souvisí s blížícím se dnem údajného konce světa, tedy s 21. prosincem. Tedy že ho negativně poznamenaly zprávy o apokalypse, která naší planetu postihne. Policie ho už ale obvinila z ohrožení veřejné bezpečnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

O útocích na děti na čínských školách mluvil na Radiožurnálu Robert Mikoláš

Otřesný útok bohužel není ojedinělý. Jen před dvěma měsíci vtrhl do soukromého školního zařízení muž vyzbrojený mačetou na jihu země a zabil tři děti, dalších třináct zranil.

Ještě tragičtější byl masakr ve Fu-ťienu před dvěma lety, kde útočník zavraždil před základní školou osm žáků. Tragická bilance roku 2010 ovšem zdaleka nebyla konečná, v následujících měsících došlo k nejméně čtyřem útokům ve školách na různých místech Číny a jen při nich zemřelo osm dívek a chlapců a na 60 utrpělo zranění.

Počet obětí je ale v Číně výrazně nižší než v USA. V ČLR totiž platí zákaz prodeje a držení jakýchkoli střelných zbraní, tedy nejen útočných, včetně samopalů, ale i pistolí či pušek. Příslušný zákon v Číně je dokonce jedním z nejpřísnějších na světě, už jen držení střelné zbraně je trestáno třemi lety vězení a útok se zbraní pak zpravidla končí popravou pachatele.

Proto lidé útočí výlučně nožem, sekáčkem nebo mačetou. Odborníci i rodiče žáků ovšem poukazují i na skutečnost, že školní zařízení nejsou dostatečně chráněná a svědčí o tom i poslední případ z minulého pátku, kdy se útočník pohyboval v budově celých třicet minut, než někdo zasáhl.

„Navíc ani tomuto řádění nevěnují domácí média náležitou pozornost. Obětí je sice 23, ovšem žádné dítě nezemřelo. Takže k neřešení tohoto problému negativně přispívají i čínští novináři. Zároveň ještě více odhaluje stav čínské společnosti i zdravotnictví, které případy mentálně postižených lidí či osob s nějakou psychickou poruchou příliš neřeší,“ říká Robert Mikoláš ze zahraniční redakce Radiožurnálu, který působil jako východoasijský zpravodaj ČRo.

Robert Mikoláš, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme