S Merkelovou do vlády? Začíná sčítání hlasů členů SPD

V Berlíně dnes ráno začne sčítání hlasů členů SPD o vstupu jejich strany do velké koalice s CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové. Podobu koaliční smlouvy dohodly strany na konci listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři CDU, CSU a SPD Angela Merkelová, Horst Seehofer a Sigmar Gabriel podepsali dohodu umožňující vznik velké koalice | Zdroj: Reuters

V minulých dnech o ní rozhodovala celá členská základna sociálních demokratů, v případě konzervativních stran smlouvu stvrdilo jejich širší vedení.

Výsledek by měl předseda SPD Sigmar Gabriel oznámit už dnes odpoledne. Aby výsledek referenda byl závazný, muselo v něm hlasovat nejméně 20 procent z 475.000 členů strany.

Generální tajemnice SPD Andrea Nahlesová v pátek večer oznámila, že celkem dorazilo přes 330.000 hlasů a že minimální hranice byla s velkým náskokem překonána.

Přehrát

00:00 / 00:00

O předjednané koaliční smluvě mluvili také redaktor Martin Ježek a publicista Petr Robejšek

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že členové SPD vznik vlády podpoří. Podle průzkumu agentury TNS Emnid souhlasí s vytvořením velké koalice 65 procent voličů sociální demokracie.

Stranické referendum se koná v Německu vůbec poprvé. Provází ho debata o tom, zda mají členové jedné strany větší hlas než zbývající voliči.

Ačkoli řada sociálních demokratů měla ke svazku s konzervativci výhrady, průzkumy naznačují, že většina nakonec ve vnitrostranickém referendu koaliční smlouvu schválila.

Angela Merkelová nejspíš bude potřetí kancléřkou

Pokud se to potvrdí, budou zástupci všech tří stran jednat v neděli o personálním složení vlády.

CDU měla získat kancléřský post a pět ministerstev, CSU tři ministerstva a SPD šest resortů. V úterý by měl spolkový sněm Angelu Merkelovou potřetí zvolit kancléřkou.

V koaliční dohodě je celá řada kompromisů. Bavorská CSU do ní prosadila zpoplatnění dálnic pro cizince, strana kancléřky Merkelové pak ustoupila v některých sociálních bodech, jako je například zvýšení minimální mzdy a některých důchodů.

Lídři CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a sociální demokracie SPD došli k dohodě o vzniku velké koalice - ilustr. foto | Foto: Reuters | Zdroj: Reuters

Velké spory vyvolávala otázka dvojího občanství, nakonec se děti cizinců budou muset rozhodnout až ve svých 23 letech.

Kancléřka si prosadila, že se v příštím volebním období nebudou zvyšovat daně. Od roku 2015 nechce velká koalice další zadlužování Německa.

Minimální mzda by od roku 2015 měla v Německu být ve výši 8,50 eura na hodinu. Dohoda o ní zahrnuje i možnost přechodného období do roku 2017.

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme