S mluvčí Světového potravinového programu o pomoci Iráku

Bezpečnostní situace na území Iráku. To je hlavní a dá se říct, že i jediný důvod, proč dosud nezačala masivní humanitární akce na pomoc strádajícím Iráčanům. Hlavním tahounem potravinové pomoci iráckému lidu by měla být OSN, konkrétně její Světový potravinový program.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chlapec s humanitární pomocí | Zdroj: ČTK

S mluvčí tohoto programu Antoniíí Paradela rozebíral nejrůznější aspekty humanitární krize zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Kuvajt City Jiří Hošek.

Irák nebyl, není a asi nikdy ani nebude potravinově soběstačný. V posledních letech byl z valné většiny závislý na programu "Ropa za potraviny", který byl hlavním pilířem nejen zásobování obyvatelstva, ale vůbec celé vratké irácké ekonomiky. Antonela Paradela připomíná, na co všechno měli běžní Iráčané před válkou nárok.

"Příděl, který dostával každý Iráčan, obsahoval 9 kilogramů pšeničné mouky, tři kilogramy rýže, 1 a půl kilogramu fazolí nebo čočky, což bylo důležité kvůli proteinům, dále jeden a půl litru rostlinného oleje, cukr, sůl, čaj, mléko v prášku, dětskou výživu i třeba mýdlo. Stačilo to z hlediska kalorií, ale nebylo to moc pestré. Chyběly čerstvé ovoce a zelenina, maso nebo vejce. Tento příděl představoval pro 16 miliónů Iráčanů, tedy pro 60 procent populace, jediný zdroj příjmů. Právě tyto potraviny používali Iráčané k obstarání dalších nezbytných potřeb, jako přístupu k lékaři nebo nákupu léků. Je důležité, aby tito lidé dostali dodávky potravin co možná nejdříve," prohlašuje Antonia Paradela.

To ale zatím není možné, protože s výjimkou miniaturní oblasti na jihu země není v Iráku bezpečno.

"OSN má speciální tým, který určuje, zda je prostředí bezpečné pro práci či nikoli. Z pohledu Světového potravinového programu před námi stojí masivní výzva! Potřebujeme do Iráku dostat měsíčně 9300 nákladních automobilů, které by měly přivézt 400.000 tun potravin! To znamená, že potřebujeme bezpečnost na všech úrovních; musíme zjistit potřeby Iráčanů, musíme rozvézt potraviny do skladišť a musíme zajistit fungování distribučního řetězce, který spravovala irácká vláda! A k tomu potřebujeme bezpečné prostředí. Nemělo by smysl vozit do Iráku potraviny za situace kdyby hrozilo, že kamióny budou unášeny a skladiště rabována", vysvětluje mluvčí Světového potravinového programu OSN.

Antonia Paradela upozorňuje na to, že podle mezinárodního práva, konkrétně Ženevských konvencí je odpovědností okupačních sil, v tomto případě britských a amerických jednotek, udržovat v zemi mír a pořádek.

Generální tajemník OSN Kofi Annan vyhlásil, že dokud nebude zajištěno bezpečné prostředí pro fungování humanitárních organizací, jako je Světový potravinový program, odpovídají za dodávky potravin, vody a léků, stejně jako za udržování práva a pořádku, okupační mocnosti.

Antonia Paradela sice z titulu své funkce nechtěla komentovat politický vývoj, ale je si jistá jednou věcí. V Iráku by měli co nejrychleji opět vládnout Iráčané.

"Bude to důležité z hlediska obnovení prodeje ropy - irácká vláda bude následně moci sama nakupovat potraviny. Podle mezinárodního práva okupační síly nesmějí využívat bohatství země k jakýmkoli účelům", domnívá se Antonia Paradela.

Týmy OSN zatím prozkoumaly jen situaci v Umm Kasru a několika dalších místech jižního a středního Iráku. Už teď je ale jisté, že hrozí nebezpečí z prodlení.

"Podle toho, co jsme zjistili, vystačí lidem zásoby jídla do května. Ale je nesmírně důležité, abychom mohli co nejdříve začít operovat na území Iráku. Potřebujeme dostat do země obrovské množství potravin a rozvézt ho do čtyřiačtyřiceti tisíc distribučních center, kde si lidé jídlo každý měsíc vyzvedávali."

Mohutná humanitární operace je podle Antonie Paradely do detailu připravená. OSN má uzavřené smlouvy s řidiči kamiónů v pěti zemích sousedících s Irákem, odkud chce do země potravinovou pomoc dovážet. Kontrakty jsou velmi flexibilní, takže se Světový potravinový program bude moci volně přizpůsobit tomu, jak bude vypadat přístup do Iráku po zemi.

"Máme zajištěnou logistiku a dopravu, abychom do Iráku přepravili potravinovou pomoc z Turecka, Jordánska, Sýrie, Kuvajtu a Íránu. Operace je připravena, potraviny jsou nakoupeny, ale nejdůležitější bude dopravit jídlo bezpečně iráckému obyvatelstvu", říká mluvčí Světového potravinového programu a dodává další detaily.

"OSN nakupuje jídlo hlavně na mezinárodním trhu. Nakoupili jsme potraviny také tady na Středním východě a od zemí, které jsou velkými producenty potravin, jako například Austrálie nebo Francie. Dostáváme také dary ze Spojených států".

Světový potravinový program požádal o jednu celou tři desetiny miliardy amerických dolarů. To by mu umožnilo působit v Iráku po dobu šesti měsíců.

"Čtyři měsíce bychom sytili celou iráckou populaci a doufali, že obnovení prodeje ropy umožní Iráku vlastní nákup potravin. Snažili bychom se zůstat na v Iráku alespoň další dva měsíce, abychom uspokojili potřeby vnitřních uprchlíků a zvláště postižené skupiny obyvatel, jako například podvyživené děti", uvádí Antonia Paradela.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme