S následky sněhových bouří na Středozápadě USA bojuje Národní garda

Oblasti Středozápadu a Jihozápadu Spojených států sužují už několik dní prudké sněhové bouře - blizardy. Místní úřady zahájily rozsáhlé záchranné akce na pomoc lidem a desetitisícům kusů dobytka postižených sněhovou vichřicí. Bez spojení s okolním světem a často bez elektřiny se ocitly venkovské oblasti, kde žije na 300 tisíc lidí. Příslušníci Národní gardy překonávají až třímetrové závěje za pomoci desítek helikoptér a stovek vojenských vozidel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma v Kansasu | Zdroj: ČTK

Vojenské vrtulníky shazují potraviny a palivo lidem bez elektřiny a zásobování. Dálnice se už podařilo zprovoznit, ale situace ve venkovských oblastech je kritická. V Coloradu, Nebrasce, Oklahomě a v dalších amerických státech Národní garda za pomocí detektorů tepla vyhledává dobytek, který se na Středozápadě chová v otevřené přírodě.

Vojáci vytvořili letecký most a shazují paralyzovaným kravám a býkům balíky sena. Většímu nasazení vojenských helikoptér ale brání jejich nedostatek, protože jich je většina v Iráku a Afghánistánu. Američtí vojáci proto na dnešek připravují použití velkých vojenských přepravních letadel K-130 Herkules.

Záchranáři nasazují všechny prostředky, protože před deseti lety ve stejné situaci zahynulo v závějích na velkých pláních 30 tisíc kusů dobytka.

Alexandr Pícha, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme