S následky sucha se bude Somálsko zřejmě vyrovnávat řadu let

Země na severovýchodě Afriky potřebují v přepočtu téměř 2 miliardy korun k tomu, aby zvládly hladomor. Nejhorší sucho za posledních 60 let v Africkém rohu ohrožuje 12 milionů lidí. Asi nejhorší je situace v Somálsku, kde se s následky sucha budou vyrovnávat ještě několik let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Somálsko. Mogadišu

Somálsko. Mogadišu | Zdroj: Reuters

„Sucho a následky sucha potrvají nejméně do začátku prosince, kdy s říjnovými a listopadovými dešti a s tím, že vzejde tráva, by se mohl akutní potravinový nedostatek trochu vyrovnat,“ řekl Marek Štys z organizace Člověk v tísni, který nyní působí přímo v Somali regionu v Etiopii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Ondřej Bouda a Marek Štys z organizace Člověk v tísni ve Světě o desáté.

Naprostá většina lidí postižených suchem přišla o ekonomiku svých domácností. „Nejvíc jsou postiženi pastevci, kteří přišli o 100 nebo 80 až 90 procent svých stád. Z této situace se budou dostávat ještě následujících několik let,“ upozornil Štys.

Z celého Afrického rohu je právě v Somálsku, i kvůli občanské válce, situace nejhorší. Somálce přesto nejvíc ze všeho trápí samotný hlad. Hlavní město Mogadišu není bezpečné už řadu let, neustále o něj bojují islamistické milice s vládními jednotkami. To, že navzdory bojům do města uteklo 100 tisíc lidí z venkova, jen dokazuje, jak vážné sucho a hlad jsou.

Některé z uprchlických táborů jsou velmi blízko bojové linie a dopadají na ně střely při přestřelkách. I tak jim lidé dávají přednost před takřka jistou smrtí hlady. Nedostatek jídla přitom samozřejmě dopadá i na bojovníky obou stran. Nejhorší je situace na územích, které kontrolují islámské milice.

Hladoví i vojáci

Islámské milice proto o víkendu oznámily, že se stáhnou z Mogadišu. Z jejich strany jde ale spíše o taktický ústup než o ochotu k příměří. Jen si teď nemohou dovolit vojenskou kampaň ve městě. Navíc navzdory oznámenému stažení jsou v ulicích nadále vidět jejich bojovníci a dost možná se pokusí o partizánskou válku ve městě.

Somálští vojáci. | Foto: Reuters

Ale ani vládní jednotky na tom nejsou moc dobře. Spolu s mírovými sbory Africké unie nemají dost sil, aby převzaly kontrolu nad těmi částmi města, ze kterých se islamisté stáhli. I je navíc trápí hlad. Minulý týden provládní milicionáři vtrhli do jednoho z uprchlických táborů a odnesli si všechno jídlo. Lidé, kteří v něm žili, se tam teď bojí vrátit.

Situace je z celého Afrického rohu nejhorší v Somálsku právě proto, že jako země existuje de facto jen na papíře. V okolních zemích alespoň částečně funguje státní aparát, který se o lidi byť jen minimálně stará. Navíc mezinárodní humanitární organizace v nich mají větší klid na svou práci. To v Somálsku chybí.

Obnovit chod státu

Somálci jsou navíc vyčerpáni vleklou občanskou válkou, a tak nemají ani žádné zásoby, ze kterých by krizi mohli překonat. Kromě tolik potřebné humanitární pomoci je z dlouhodobého hlediska potřeba obnovit bezpečnost a chod státu. To si uvědomují nejen evropské země, které v Adenském zálivu bojují proti somálským pirátům, ale také země Africké unie.

Africký roh, somálsko, hladomor, uprchlický tábor Dadaab v Keni | Foto: Reuters

Uganda, sama postižená nedostatkem potravin, proto chce posílit svůj kontingent v mírových sborech v Somálsku o dva tisíce mužů. I tak ale v mezinárodním kontingentu bude chybět několik tisíc vojáků. V současnosti v Somálsku operuje 9 tisíc jednotek z Ugandy a Burundi.

Plán Africké unie ale předpokládá dvacetitisícový kontingent. OSN proto apeluje i na další země, které přislíbily účast, aby splnily své závazky. Ty se ale bojí vleklého konfliktu, a tak s vysláním vojáků váhají. Zda se nakonec podaří nastolit jakýkoliv pořádek, je ve hvězdách. Občanská válka v Somálsku trvá už pětadvacet let.

Ondřej Bouda, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme