S novou kancléřkou se budou v Německu utahovat opasky

V Německu se ujme moci poprvé v historii žena. Kancléřka Angela Merkelová po dvou měsících dovedla do úspěšného konce koaliční jednání. Jejich výsledkem se stala Koaliční smlouva. Dvousetstránkový dokument vymezuje soužití pravice a levice. Obě strany přitom musely ustupovat od svého původního předvolebního programu. A co konkrétně čeká Němce po ekonomické stránce?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová v ústředí CDU v Berlíně

Angela Merkelová v ústředí CDU v Berlíně | Zdroj: ČTK

Časy jsou těžké, tvrdí politici a lidé to brzy pocítí na své peněžence. Jako první přišli na řadu státní úředníci. Nejenže budou muset pracovat déle, ale dostanou napříště jen polovinu třináctého platu, zatímco dosud dostávali pětašedesát procent mzdy, v budoucnu to bude jen dvaatřicet procent. Tím by státní pokladna měla ročně ušetřit na sedm set milionů eur.

Všechny pak postihne zvýšení DPH z nynějších šestnácti až na devatenáct procent. Spotřebitelský index by tak stoupl o 1,3 procentního bodu. Od roku 2007 by takto státní pokladna měla získat navíc přes osmnáct miliard eur. Co těší ministra financí, netěší ale většinou samotné daňové poplatníky. Obavy mají pochopitelně hlavně obchodníci a restauratéři.

"Jistěže mám obavy," potvrzuje majitel restaurace v Kolíně nad Rýnem, Horst Steinbach. "Už nyní je to těžké a člověk musí velice dobře zvažovat, jak podnikat, je potřeba velké nasazení, protože konkurence je obrovská," dodal Steinbach.Hosté se přitom teprve nedávno vrátili ve stejném počtu do restaurací jako před zavedením eura, které přes noc zdražilo všechno prakticky o sto procent.

Zvýšení DPH má sanovat dluhy státní pokladny a zemských rozpočtů. Podle odstupujícího ministra financí Hanse Eichla jsou úspory nutné kvůli Evropská centrální banka, která podle něho neví, co chce, protože volá po stabilitě cen a současně nutí země Eurozóny hospodařit bez deficitního rozpočtu. Do roku 2007 má tříprocentní schodek povolený Evropskou komisí vůči hrubému domácímu produktu dosáhnout opět i Spolková republika Německo.

Horst Steinbach ale soudí, že jeho restaurace se toho už nedožije. Ostatně nebyl by sám. Ročně zkrachuje v Německu na pětaosmdesát tisíc podniků, které za sebou nechají dluhy v úctyhodné částce cca dvaašedesát milionů eur.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme