S platy nejsou spokojeni ani němečtí doktoři. Odcházejí do ciziny

Špičkový cévní chirurg Vladimír Landa, který se před třiceti lety usadil ve Frankfurtu nad Mohanem míní, že lékaři jsou elita národa. A podle toho by měli být ohodnoceni. Praxe doktora Landy se nachází v centru města na velmi prestižní adrese.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operační sál těsně před začátkem operace v nemocnici Příbrami | Foto: Pavel Pavlas

Cévní chirurg do Německa přišel před třiceti lety a pamatuje dobu, kdy se lékaři v německých nemocnicích potýkali s obdobnými problémy jako u nás.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Frankfurtským lékařem Vladimírem Landou natáčela zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

„Chirurgie měla 350 lůžek. Byli tři lidi, dva byli na operačním sále celou noc a ten jediný musel zajistit celou ambulanci a tak dále. Na druhý den by musel jít člověk domu, protože byl vyřízený, ale mi jsme operovali dál do sedmi hodin,“ popisuje Landa.

„Dnes je to tak, že to evropské společenství zatrhlo, jenže když šli doktoři domu, tak měli ještě nižší platy než předtím. Zkrátka nespokojenost, protože platy byly dosti nízké k tomu, kolik se tady pracovalo. Takže lidi utíkají do Anglie, Švédska a Francie. Doktoři chybějí na chirurgii, interně a v nemocnicích na neatraktivních postech, kde se musí těžce pracovat,“ tvrdí chirurg.

I přestože situace německých doktorů není podle Landy nijak růžová, pořád se mají mnohem lépe než doktoři z Česka. „Když jsem se dočetl, že český doktor začátečník dostane 16 tisíc korun jako základní plat, což je 600 euro, to je nejnižší sociální dávka, kterou dostane v Německu nezaměstnaný, který nikde nepracuje a nic nedělá,“ rozčiluje se Landa.

Lékařka | Foto: Sura Nualpradid

Podle něj teď v Německu chybí chirurgové a internisté. Pokud by ale čeští doktoři chtěli pracovat v Německu, musí počítat s tím, že najdou místo spíše v menší městě, protože o místa na velkých klinikách ve velkých městech je zájem.

Podmínkou pro práci v Německu je ale podle Landy znalost jazyka: „Němčina je podmínka, musel by umět německy. Cizinců je tady spousta, je tady spousta Řeků, lidí z Rakouska a Holandska. Na cizí doktory jsou tady zvyklí.“

Klára Stejskalová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme