S přípravami na zimu pomáhají ve Slavjansku i pracovníci Člověka v tísni

Gubernátor Luhanské oblasti na východě Ukrajiny Gennadij Moskal pohrozil starostovi města Severodoněck, že ho pošle na frontu do první linie, pokud město okamžitě nezačne vytápět byty. Zimu mají doma i obyvatelé Slavjansku, jehož předměstí velmi utrpěla v době válečného konfliktu. Obyvatelům teď nabízí pomoc společnost Člověk v tísni.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatele Slavjansku zajímá hlavně to, jak přežít zimu v poničených domech

Obyvatele Slavjansku zajímá hlavně to, jak přežít zimu v poničených domech | Zdroj: Reuters

Ve slavjanských kancelářích společnosti Člověk v tísni zní čeština, slovenština, ruština, angličtina i ukrajinština. Pomáhat běžencům i místním přijela asi dvacítka lidí.

Centrum humanitární pomoci koordinuje Aleš Tomášek. Hlavním cílem je zajistit distribuci jídla i léků a podporovat kolektivní centra, což jsou jakési ubytovny, kde jsou soustředění uprchlíci.

„Začínáme rozjíždět program distribuce peněz pro nejpotřebnější lidi tak, aby si mohli pořídit a nakoupit věci, které potřebují,“ upozorňuje Tomášek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O to, jak ve Slavjansku pomáhá společnost Člověk v tísni, se zajímal zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín

„Vypadá to, že bude velký problém s topením, protože jak uhlí, tak plyn nebudou úplně k dispozici, protože všechny uhelné doly jsou v místech, která jsou ovládaná teroristy,“ dodává.

Zateplování kolektivních center i poničených domů obyvatel Slavjansku má na starosti Kateřina Kodysová.

Společnost Člověk v tísni se chystá pomoci více než 300 domácnostem. Humanitární pracovníci nejprve zjistí, jaká konkrétní pomoc je potřeba, a pak nakoupí a dovezou stavební materiál.

„Většina lidí je schopna si z darovaného materiálu sama dům opravit, ale samozřejmě jsou tady staří lidé, kteří tuto možnost nemají, tak těm pomáháme i s opravou domu. To znamená, že najmeme nějaké dělníky, kteří jim opraví střechu, zasklí okna a podobně,“ vysvětluje Kodysová.

Ukrajinské síly opouštějí další pozice ve válce na východě země

Číst článek

Při příjezdu do Slavjansku ji prý příjemně překvapilo, že vše funguje víceméně normálně a obchody jsou plné. „Lidé jsou rádi, že jim je někdo ochoten pomoci. Vnímají to jako určitý akt solidarity, že my ze Západu jsme na ně nezapomněli a posíláme sem peníze,“ říká.

Cizinci přesto částečně narážejí na nedůvěru vyvolanou strachem z možného návratu proruských ozbrojenců. „Je pro nás složité pronajmout si byt na jméno naší organizace, protože lidé vlastně nevědí, co se stane za dva měsíce a jestli tady nebude zase jiná vláda,“ uzavírá Aleš Tomášek.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme