S rozmary počasí se potýká také Slovensko. Hrozí záplavy i laviny

Na Slovensku už studené velikonoční počasí není jen nepříjemné, ale začíná být i nebezpečné. Na většině území Slovenska hrozí kvůli silným dešťům povodně, ve vyšších polohách naopak závěje a sněhové jazyky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrchol Chopku v Nízkých Tatrách (vpravo) | Zdroj: ČTK

Největší riziko povodní hrozí na jihu středního Slovenska, v okresech Levice, Lúčenec nebo Rožňava, tam platí druhý stupeň výstrahy, mohlo by tam spadnout až 40 milimetrů srážek. Na východě zase mohou stoupat přítoky řeky Hornád.

V některých okresech na jižním Slovensku voda zaplavila části silnic. Například v Levicích už zasedal krizový štáb a připravoval dokonce stavbu hliníkových zátarasů podél řeky Hron.

Na některých místech rozvodněné potoky zaplavily sklepy, parky, pole a dokonce některé úseky silnic.

Problémy, které počasí způsobuje, jsou zatím jen dílčí, nikoli celoplošné. To se ale může kdykoli změnit, pršet má totiž i v následujících hodinách.

Česko zasypal další sníh. Podle meteorologů bude chladný i duben

Číst článek

Kde neplatí výstraha před deštěm, tam je naopak nebezpečí tvorby sněhových jazyků a závějí. Nejen v Tatrách, ale i v dalších vyšších pohořích nebo na západě země je v platnosti třetí stupeň lavinového nebezpečí.

Horská služba varuje, že sníh je na mnoha místech nestabilní a že se mohou uvolnit laviny už při malém zatížení. Na silnicích se drží vrstva čerstvého nebo kašovitého sněhu.

Výstrahy platí i pro zítřejší den. Většinu území by měly stále sužovat deště, jinde bude řádit sníh.

Podle meteorologů by měly srážky v následujících dnech postupně slábnout. Upozorňují ale, že nebezpečí je víceméně trvalé, protože na horách je stále velké množství sněhu, který bude postupně odtávat.

Půda je navíc velmi nasycená vodou a řeky i menší říčky by tak mohly stoupat při každé příležitosti. Srážky už by ale pozítří neměly být tak silné jako dnes a zítra.

Vojtěch Berger, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme