S teroristy budou bojovat i němečtí vojáci

Německo se poprvé od druhé světové války zapojí bojových operací mimo Evropu. Nasazení téměř čtyř tisíc německých vojáků do boje s mezinárodním terorismem dnes podpořil Bundestag. Kancléř Gerhard Schröder spojil s tímto rozhodováním hlasování o důvěrě současné vládní koalici. Partneři sociálních demokratů, Zelení, totiž měli k účasti německé armády v této vojenské operaci značné výhrady. Vláda nakonec získala důvěru těsnou většinou 336 hlasů. Potřebovala jich přitom přesně o dva méně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

G. Schröder

G. Schröder | Zdroj: ČTK

Jak uvádí berlínský zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, kancléři Schröderovi se podařilo zlomit odpor pacifistického křídla koaliční strany Zelených, které bylo proti nasazení bundeswehru. "Spolková vláda prokázala svou akceschopnost, kterou potřebuje jak pro domácí, tak zahraniční politiku," prohlásil kancléř.

Poslanci strany Zelených se před hlasováním rozdělili na dva tábory, a vláda tak obhájila svou většinu. Kancléř požádal parlament, aby hlasování o vyslání vojáků spojil s hlasováním o důvěře. Schröder byl rozhodnut ukončit nynější koalici se Zelenými, pokud by se postavili proti němu, a oslabili tak mandát vlády.

Rozhodování pro Zelené nebylo jednoduché, jak potvrdila i předsedkyně jejich parlamentní frakce Kersten Müllerová. "Stojíme před těžkým rozhodováním, neboť terorismus, s nímž jsme konfrontováni, sílí a vraždí civilisty. Usáma bin Ládin chce zničit Izrael a vyhlásit válku civilizací. Na druhé straně ovšem existují lidská práva, a ta jsou v Afghánistánu americkými údery porušována", soudí Müllerová.

Zelení mají však nadále výhrady k neurčitě formulované žádosti Spojených států o vyslání německých vojáků. Přímo v Afghánistánu bude nasazena asi stovka příslušníků elitních jednotek SKS spolu se speciálními obrněnými transportéry typu Fuchs shopnými mapovat biologiocké, chemické a jaderné zamoření. "Máme nyní velkou šanci všude tam, kde už vstoupila Severní aliance, pomáhat lidem spolu s OSN a humanitárními organizacemi," vidí hlavní úkol německých vojáků ministr zahraniční Joschka Fischer.

Dnešní hlasování v parlamentu znamená, že vládní koalice SPD a Zelených přežije zřejmě až do řádných voleb, které se mají uskutečnit příští rok na podzim.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme