S Thomasem Klestilem se rozloučili státníci celého světa

Tisíce Rakušanů i státníci z celého světa se ve vídeňské katedrále rozloučili s prezidentem Thomasem Klestilem. Zemřel v úterý - 36 hodin před vypršením svého druhého funkčního období. Rakousko a Evropa ztratily vynikajícího státníka, zaznívalo z úst prominentních smutečních hostů z celého světa. Byli mezi nimi i ruský prezident Vladimir Putin ,dále rakouský rodák, dnes guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger a mnoho jiných.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pohřeb Thomase Klestila | Zdroj: ČTK

Státního pohřbu se zúčastnili všichni prezidenti sousedních států, také český prezident Václav Klaus, jeho předchůdce Václav Havel a odstupujíící premiér Vladimír Špidla. Jak řekl Rakouskému rozhlasu Václav Havel, jeho přátelství k Thomasi Klestilovi nenarušily ani Temelín, ani Benešov dekrety. Arnold Schwarzenegger označil Klestila za nejlepšího rakouského prezidenta.

Pohřeb začal před polednem mší v katedrále svatého Štěpána. Ostatky Thomase Klestila byly odpoledne uloženy v prezidentské hrobce na centrálním hřbitově ve Vídni. Událsot provázela mimořádná bezpečnostní opatření na ochranu zahraničních delegaí, Účast státníků z celého světa na pohřbu využil nový rakouský prezident Heinz Fischer, který se ujal funkce ve čtvrtek ke dvoustranným schůzkám. Setkal se i s českým premiérem Vladimírem Špidlou a zajímal ho vývoj vyjednávání o nové vládě v Česku. Fischer se Špidlou projednal také politický vývoj v Evropě včetně případného konání referenda o evropské ústavě.

Thomas Klestil zemřel v úterý na následky selhání životně důležitých orgánů. Do skončení druhého šestiletého funkčního období mu chyběly jen necelé dva dny.

Markéta Kaclová, Marie Woodhamsová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme