S vlastním řešením konfliktu v Sýrii chce přijít Hnutí nezúčastněných

Žádný posun nepřineslo noční jednání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Sýrii. Potvrdilo pouze naprostý rozpor mezi stanovisky Západu, Číny a Ruska, který už více než rok blokuje jakékoli řešení. Východisko k urovnání 17 měsíců trvajícího konfliktu v Sýrii se nově snaží nalézt i Hnutí nezúčastněných na summitu v Teheránu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Muhammad Mursí (vlevo) na summitu Hnutí nezúčastněných zemí v Íránu | Foto: Reuters

Státy jako Írán, Egypt nebo Turecko sázejí na to, že průlomové řešení syrské situace by se mohlo najít právě na půdě Hnutí nezúčastněných, když se to nepodařilo Radě bezpečnosti a světovým mocnostem.

Psalo se například o tom, že prvopočátkem by bylo vyhlášení tříměsíčního příměří. O ambicích Hnutí nezúčastněných najít východisko ze syrské krize se hodně mluví, určité naděje jsou, ale jestli z toho v praxi něco bude, se teprve uvidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O diplomatických aktivitách kolem Sýrie mluvil ve Světě o desáté blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Summit v Teheránu dnes končí. Účastní se ho zástupci 120 převážně rozvojových zemí. Přes výhrady Američanů a Izraele je hostem i šéf OSN Pan Ki-mun. A vůbec poprvé od íránské revoluce před 33 lety je v Íránu také egyptský prezident Muhamad Mursí.

Organizace Human Rights Watch mezitím vydala novou zprávu o situaci v Sýrii. Věnuje se postupu syrských vládních sil v Aleppu, kde v uplynulých týdnech probíhaly těžké boje mezi povstalci a armádou. Organizace měla přímo na místě svého vyšetřovatele.

Zpráva Human Rights Watch uvádí, že vše nasvědčuje tomu, že syrská armáda v tomto městě cíleně míří na civilisty. Podle zmíněného vyšetřovatele nemůže být náhoda, že letecké útoky desetkrát směřovaly zrovna na frontu lidí, kteří čekali na chleba.

Břetislav Tureček, Václav Sochor, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme