S vojenskými poctami byl v USA pohřben Ctirad Mašín

Protikomunistický odbojář Ctirad Mašín byl večer našeho času pohřben s vojenskými poctami v americkém Ohiu. Při posledním rozloučení mu udělil in memoriam vojenské vyznamenání Zlatá lípa ministr obrany Alexandr Vondra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef a Zdenka Mašínovi naslouchají proslovu ministra Vondry

Josef a Zdenka Mašínovi naslouchají proslovu ministra Vondry | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Do obřadní síně na clevelandském předměstí Middleburgh Heights se s protikomunistickým odbojářem Ctiradem Mašínem přišla rozloučit necelá stovka lidí.

V první řadě seděl bratr Josef a sestra Zdena, slovo měl kněz český, ale také místní americký.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslednímu rozloučení se Ctiradem Mašínem přihlížel v Ohiku zpravodaj Vít Pohanka

Poctu Ctiradovi Mašínovi vzdali historici, kteří přiletěli leteckým speciálem s ministrem obrany Alexandrem Vondrou. Ten přivezl pro oba bratry vyznamenání Zlatá lípa.

Zdena Mašínová neskrývala dojetí: „Pro nás je to skutečně velká věc, že představitelé politického života se i v tomto okamžiku stavějí za celou naší rodinu, a proto si toho nesmírně vážíme.“

Jenže velká část české společnosti ale bratry Mašíny a jejich odbojovou skupinu za hrdiny nepovažuje, mnozí je dokonce označují za zločince. Eduard Stehlík z Vojenského historického ústavu pro to má vysvětlení:

„Kdyby bývali padli nebo byli zavražděni, tak už byli dávno oceněni a asi by nikdo tento problém neřešil. Ale svou existencí nastavovali české společnosti zrcadlo, ve které se ona nemusela odrážet tak, jak by si sama představovala.“

Ministr obrany Alexandr Vondra si v každém případě za stojí za tím, že by Češi měli být na bratry Mašíny, jejich skupinu a ozbrojený boj proti komunismu hrdí.

„Poláci mají ve svých řadách takových lidí z minulosti velké množství, v Litvě proti bolševismu bojovali v lesích partyzáni až do začátku 60. let a já si myslím, že bychom měli být hrdí, že se v řadách české společnosti také našli takoví, kteří do toho šli,“ podotkl ministr.

Uznání protikomunistického odboje

Sám Josef Mašín nebere vyznamenání a přítomnost ministra Vondry jako zadostiučení pro sebe a spolubojovníky ze své skupiny. Je to pro něj uznání celého protikomunistického odboje.

„Na to jsme vůbec nikdy nemysleli. Je to zadostiučinění, že dneska politici ocení to, co jsme nejenom my, ale i jiní dělali v 50. letech proti komunistům,“ řekl Josef Mašín.

Poslední vojenská pocta českému bojovníkovi proti komunismu Ctiradu Mašínovi se nesla horkým srpnovým podvečerem v americkém Ohiu. Zde v nové vlasti, kterou si sám vybral a ve které strávil většinu života, také spočinula jeho tělesná schránka.

Ale životní příběh a činy Ctirada Mašína zůstanou asi ještě dlouho citlivým a sporným bodem dějin země, ve které se před osmdesáti lety narodil.

Vít Pohanka, Martin Hromádka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme