Saakašvili si před soudem stěžoval na neudělení azylu. Stížnost zamítli

Kyjevský soud ve středu odmítl stížnost bývalého gruzínského prezidenta a odvolaného oděského gubernátora Michaila Saakašviliho proti rozhodnutí ukrajinských úřadů, které mu - již po odebrání ukrajinského občanství - odmítly udělit azyl či poskytnout ochranu jako uprchlíkovi, a tím pádem mu povolit pobyt v zemi. Oznámila to agentura Interfax s tím, že Saakašvili nebyl u soudu přítomen.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gruzínský exprezident Michail Saakašvili | Zdroj: Reuters

Saakašvili na Ukrajině vede opoziční Hnutí nových sil a pořádá demonstrace za odvolání prezidenta Petra Porošenka, svého někdejšího spojence. Čelí také obvinění ze zločinného spiknutí a z napomáhání zločinecké organizaci. Hrozí mu pět let vězení. Saakašvili jakékoli provinění popírá a kauzu označuje za politicky motivovanou mstu ukrajinského režimu.

Kyjevský soud propustil Saakašviliho na svobodu, 'vazbu' v domácím vězení zamítl

Číst článek

Saakašvili po roztržce s Porošenkem přišel o ukrajinské občanství a podle kyjevských médií mu hrozí vyhoštění do Gruzie, kde je stíhán pro podezření ze zneužití úřadu.

Po odebrání ukrajinského občanství nesměl Saakašvili vstoupit na ukrajinské území, v září ho ale skupina jeho stoupenců násilím převedla přes polsko-ukrajinskou hranici. V Kyjevě byl zadržen až na druhý pokus; ten první zmařil dav jeho přívrženců.

Soud ale pak nevyhověl žádosti o uvalení vazby v podobě domácího vězení a elektronického náramku. Projednávání stížnosti prokuratury odvolací soud ve středu odročil na 11. ledna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme