Saakašvili úřaduje v Oděse. Propouští podřízené a chce privatizovat přístav

Nový oděský gubernátor a bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili začal pracovat v neklidné jihoukrajinské oblasti, kterou mu svěřil prezident Petro Porošenko. První, do čeho se Saakašvili v novém úřadě pustil, byly personální čistky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Oděsy se zdraví s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem (vlevo) a novým gubernátorem oblasti, bývalým prezidentem Gruzie Michailem Saakašvilim (druhý zleva) (ilustrační foto) | Zdroj: ČTK

Saakašvili začal velmi razantně postupovat podobně, jako to dělal ve své zemi, když se stal gruzínským prezidentem.

Oznámil, že v první řadě propustí 24 z 27 předsedů okresních výborů v celé Oděské oblasti. Navíc prý vyhlásí jakýsi celoukrajinský konkurz na nové vysoké úředníky a také propustí možná stovky i více lidí ze svého údajně předimenzovaného oblastního úřadu.

Saakašvili očekává, že to nebude snadné, protože Oděsa je velmi neklidná oblast, kde dochází k různým teroristickým útokům a provokacím. Proto mu prezident Petro Porošenko slíbil poskytnout ochranku v podobě oddílu zvláštních sil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili se pustil do práce v nové funkci oděského gubernátora. Začal personálními čistkami. Více Martin Dorazín

Asi nejdůležitější práce ale čeká nového oděského gubernátora v ekonomické sféře. Má pozvednout kdysi velmi blahobytný region těžící především z polohy u Černého moře.

Právě odtud by chtěl Saakašvili začít, a to privatizací oděského přístavu Porto-Franko, který je jedním z vůbec nejvýznamnějších podniků v celé zemi. Už ale narazil na protesty zaměstnanců i členů vedení, kteří se obávají rozsáhlého propouštění a privatizaci odmítají.

Saakašvili řekl, že chce na Černém moři vytvořit za poměrně krátkou dobu ekonomický zázrak a že by na vedoucí místa všude chtěl dosadit mladé lidi. Tak to udělal i v Gruzii – nejprve je poslal na stáž na západě, a když se vrátili, dostali funkce a začali zemi reformovat, což se částečně povedlo.

Medvěděv: Je to cirkus

Dosazení Michaila Saakašviliho do funkce gubernátora Oděské, tedy převážně ruskojazyčné oblasti už kritizovala Moskva, která ho na rozdíl od Kyjeva „nemá v lásce“, a to po válce o Jižní Osetii.

Ruský premiér Dmitrij Medvěděv jmenování Saakašviliho označil za cirkusovou show, ruští komentátoři jsou ve svých hodnoceních ještě ostřejší.

Říkají, že Michail Saakašvili rozhodně není osobou, která by Oděsu sjednotila, naopak ji prý ještě více rozdělí. Půjde o přerozdělování majetku a konflikty budou nevyhnutelné.

Ruští komentátoři se také obávají, že může dojít i k ozbrojeným střetům, protože Oděsa je hluboce rozdělena na ruskou a ukrajinskou část.

Martin Dorazín, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme