Saakašvili znovu zadržen. Gruzínského exprezidenta zatkli hodiny poté, co svolával demonstraci

Ukrajinská tajná služba v pátek opět zadržela bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho. Informaci o svém zadržení nejdříve zveřejnil sám Saakašvili na svém facebookovém účtu, později o události informovalo například rádio Svobodná Evropa či agentura Reuters. Zatčení potvrdil i ukrajinský generální prokurátor.

Kyev (Aktualizováno: 23:06 8. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michail Saakašvili | Foto: Valentyn Ogirenko | Zdroj: Reuters

Podle serveru Radia Svobodná Evropa si příslušníci ukrajinské tajné služby SBU pro Saakašviliho přišli pouze několik hodin poté, co Ukrajince povzbuzoval k protivládní demonstraci v Kyjevě. Tři jeho společníci rádiu řekli, že byl Saakašvili zadržen v bytě jednoho ze svých přátel.

O zatčení Saakašvili nejdříve informoval na facebookovém profilu, později událost potvrdil generální prokurátor Jurij Lucenko.

Saakašviliho velký kyjevský útěk: zatčení na střeše, barikády a úprk z policejního vozu

Číst článek

Ukrajinská tajná služba bývalého prezidenta Gruzie zadržela už v úterý, údajně kvůli podezření ze spolupráce s kriminální orgnizací. Ale když byl převážen k výslechu, jeho přívrženci automobil obklopili a politika osvobodili. 

S odkazem na policejní prohlášení o tom informoval list Ukrajinska pravda. Policie následně zatkla nejméně pět Saakašviliho přívrženců, kteří jeho zadržení násilím bránili.  

„Vyzývám vás k pokojným demonstracím za odstranění (ukrajinského prezidenta Petra) Porošenka, neměli byste se bát ničeho,“ citovla v úterý agentura Reuters slova, která Saakašvili pronesl po svém osvobození.

Exprezident, s ukrajinskou vlajkou okolo krku a v doprovodu několika stovek svých přívrženců, volal z tlampače na lidi, aby se nebáli a přidali se k pokojným protestům, dokud Petro Porošenko neodstoupí. 

V úterý odpoledne pak dal Ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko Saakašlivilimu ultimátum 24 hodin. „Po 24 hodinách, celý ukrajinský systém vymáhání práva udělá všechno, cobu de třeba, aby dostal Michaila Saakašviliho před vyšetřovatele,“ uvedl podle zpravodajky Reuters v Kyjevě Lucenko.

Ukrajinská dráha Michaila S.

Saakašvili se na Ukrajině začal politicky angažovat v roce 2015 na pozvání ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který mu svěřil úřad gubernátora významné Oděské oblasti. Vztahy obou politiků se však následně prudce zhoršily.

Saakašvili ukrajinského prezidenta obviňuje z váhavého potírání korupce a z klientelismu. Spor vyvrcholil letos v létě, kdy Porošenko Saakašvilimu, který tou dobou pobýval v zahraničí, odebral ukrajinské občanství. Gruzínský exprezident se pak v září na Ukrajinu s pomocí svých stoupenců vrátil.

Po odebrání ukrajinského občanství žádal Saakašvili několikrát o politický azyl na Ukrajině, avšak neúspěšně. S žádostí se obracel kvůli hrozícímu vydání do Gruzie, kde je stíhán pro údajné zneužití moci, kterého se měl dopustit v letech 2004 až 2013.

V neděli svolal Saakašvili do Kyjeva demonstraci za odvolání Porošenka, které se zúčastnilo několik tisíc lidí. Demonstranti provolávali hesla „Ne korupci, ne Porošenkovi“ a „Bandu do vězení“.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme