Nejméně 15 lidí zemřelo po explozi a střelbě v hotelu v Mogadišu, za útokem stojí islámské milice Šabábu

Na luxusní přímořský hotel v somálském Mogadišu dnes zaútočili ozbrojenci z islámských milicí Šabáb, kteří podle policie zabili nejméně 12 lidí. Při zásahu bezpečnostních složek zemřeli i tři útočníci, uvedla agentura DPA. Po explozi výbušniny v autě před hotelem pronikli ozbrojenci dovnitř, kde podle mluvčího ministerstva informací zřejmě drží rukojmí. Zraněných jsou zatím tři desítky, uvedla s odvoláním na záchranáře agentura Reuters.

Tento článek je více než rok starý.

Mogadišo (Aktualizováno: 20:49 16. 8. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Somálská sanitka opouští místo výbuchu ve městě Mogadišu.

Somálská sanitka opouští místo výbuchu ve městě Mogadišu. | Foto: Feisal Omar | Zdroj: Reuters

„Máme mrtvé a zraněné mezi kolemjdoucími civilisty a dalšími, kdo byli uvnitř hotelu. Mezi mrtvými je i jeden z vedoucích na ministerstvu informací,“ uvedl mluvčí tohoto resortu Ismail Mukhtar Omar. Mluvčí vlády agentuře DPA řekl, že ozbrojenci jsou stále uvnitř hotelu a je tedy pravděpodobné, že počet obětí dál poroste.

„Slyšel jsem hlasitý výbuch v hotelu, následovala střelba a pak oblaka dýmu,“ citovala agentura Reuters očitého svědka. Mluvčí policie Sadik Ali výbuch potvrdil, bližší informace prý sdělí později.

„Zatím máme 28 zraněných, převezli jsme ještě předtím, než začala střelba,“ řekl agentuře Reuters šéf záchranné služby.

Útok se odehrál v hotelu Elite, který stojí u pláže Lido. Podle médií jde o místo, kde se s oblibou scházejí mladí lidé a vládní úředníci.

Loni v prosinci při výbuchu nálože umístěné v autě u kontrolního stanoviště v Mogadišu zemřelo nejméně 83 lidí. K útoku se později přihlásily islámské milice Šabáb. Letos v červenci se ozbrojenci ze Šabábu v metropoli pokusili o atentát na velitele somálské armády, generála Odawu Yusufa Ragea. Sebevražedný atentátník najel do jeho konvoje, generál ale vyvázl bez zranění, zemřel nejméně jeden civilista.

Islamisty vyhnaly místní bezpečnostní složky z Mogadiša v roce 2011, přívrženci hnutí ale mají stále pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti a podnikají gerilové operace a sebevražedné atentáty převážně v hlavním městě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme