Šabat večer přeruší evakuaci židovských osad

Dvě hlavní centra odpůrců stahování z pásma Gazy zejí prázdnotou. Izraelské bezpečnostní síly vyklidily jak vůbec největší židovskou osadu v Gaze Neve Dekalim, tak osadu Kfar Darom, kde byly s evakuací Židů největší problémy. Nejradikálnější odpůrci plánu premiéra Šarona se tam zabarikádovali v synagogách. Proti nejnásilnějším protestujícím byla použita vodní děla. V pásmu Gazy už zůstala jen čtvrtina židovských osadníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští policisté a vojáci vynášejí | Zdroj: ČTK

Dnes by mělo proběhnout stažení jen jedné osady, a to do brzkých odpoledních hodin, protože při západu slunce začne židovský svátek Šabat.

Generální tajemník OSN Kofi Annan rozhodnutí premiéra Šarona vyklidit palestinské území obsazené Izraelem ocenil jako odvážné. Současně pak vyzval Palestince i Izraelce, aby v přechodném období zachovali zdrženlivost. Odchod izraelských osadníků z pásma Gazy a západního břehu Jordánu přitom Annan označil za "bezprecedentní".

Premiér Ariel Šaron dnes ostře odsoudil radikální odpůrce izraelského odsunu za jejich včerejší útoky na bezpečnostní síly. Prohlásil, že útočníci budou pohnáni před soud. V rámci pokračující evakuace dnes izraelští vojáci vstoupili do osady Gadid, ve které zůstalo asi šest rodin odmítajících vystěhování. Podle generála Dana Harela, který odsunu velí, mají být evakuováni dnes.

Milan Kopp, Jiří Hošek, Jaromír Janev, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme