Sabotáž znovu zastavila přívod egyptského plynu do Izraele

Neznámí ozbrojenci znovu přerušili přívod zemního plynu z Egypta do Izraele. Na terminálu nedaleko egyptského Aríše zuří obrovský požár, a úřady proto uzavřely potrubí vedoucí do Izraele a také do Jordánska. Je to letos už druhá sabotáž, která přerušila dodávky egyptského plynu do židovského státu. Po únorovém útoku byl plynovod uzavřený celý měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plyn | Foto: Tomáš Adamec

Zatím není jasné kdo za útoky stojí. Výhrady k ekonomické spolupráci Egypta s Izraelem mají někteří islamisté, sabotáž ale mohou mít na svědomí také beduíni, kteří si stěžují na útlak ze strany káhirské vlády.

Izrael pokrývá egyptským plynem čtyřicet procent své spotřeby. Nakupuje ho za nízké ceny a Egypt prý tak dosud přišel o stovky miliónů dolarů. V Egyptě proto sílí po svržení prezidenta Husního Mubaraka tlak na zavedení tržního vztahu.

Úřady navíc vyšetřují, jestli uzavření nevýhodné smlouvy neprovázela korupce v nejvyšších politických patrech. Kvůli plynu pro Izrael už byl vyšetřován i samotný Mubarak, který měl úzké vztahy s některými izraelskými politiky.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme