Sacharovovu cenu dostal vězněný režisér Sencov, odpůrce ruské okupace Krymu

Evropský parlament ve čtvrtek udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení ukrajinskému režisérovi Olegu Sencovovi vězněnému v Rusku. Oznámila to nejsilnější parlamentní frakce Evropská lidová strana (ELS), která jej na ocenění navrhla. Předseda parlamentu Tajani prohlásil, že kritik ruské okupace Krymu Sencov se stal symbolem boje za osvobození politických vězňů v Rusku, jakož i ve zbytku světa. Zároveň opět vyzval k jeho okamžitému propuštění.

Tento článek je více než rok starý.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský režisér Oleg Sencov před soudem

Vězněný režisér Oleg Sencov | Zdroj: Reuters

„Mám tu čest, že mohu oznámit, že konference předsedů (EP) se rozhodla udělit letošní Sacharovovu cenu Olegu Sencovovi,“ řekl Tajani na zasedání parlamentu, načež následoval od europoslanců dlouhý potlesk vstoje. Ocenění podle Tajaniho Sencovovi náleží za prokázanou statečnost a odhodlání. V boji za svou věc nasadil i svůj život, a to nám všem připomíná povinnost bojovat za dodržování lidských práv, řekl předseda europarlamentu.

Před ruskou ambasádou v Praze kvůli vězněnému Sencovovi demonstrovaly desítky lidí

Číst článek

Režisér Sencov je odpůrcem ruské okupace poloostrova Krym a v Rusku byl odsouzen k 20 rokům vězení za to, že se na jaře 2014 spolu se svým společníkem pokusil na anektovaném ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko a dalšího ruského spolku.

Držení hladovky

Režisér obvinění označil za vykonstruovaná a podle organizace Amnesty International jeho odsouzení předcházel „nespravedlivý proces před vojenským soudem“. Ve vězení letos Sencov držel více než čtyři měsíce hladovku, kterou se domáhal osvobození „všech ukrajinských politických vězňů“ z ruských věznic.

Společně s ním byli letos v užším výběru na Sacharovovu cenu marocký disident a protikorupční aktivista Násir Zifzáfí a skupina 11 nevládních organizací, které ve Středozemním moři pomáhají zachraňovat migranty. Zifzáfí si ve své vlasti rovněž odpykává 20letý trest odnětí svobody za „spiknutí proti bezpečnosti státu“.

Proces, po kterém byl Sencov v roce 2015 odsouzen, Amnesty International označila za stalinistický. Kritizovaly ho i Kyjev, Evropská unie a Spojené státy.

Ruská vězeňská správa koncem září zveřejnila snímky ze Sencovova vyšetření v nemocnici, aby předvedla, že vězeň není v ohrožení života.

null

null

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme