Sacharovovu cenu pro vězněného režiséra Sencova převzala ve Štrasburku jeho sestřenice

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani ve středu předal letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení, kterou Evropský parlament udělil ukrajinskému režisérovi Olehu Sencovovi. Ocenění za svého bratrance, který si v Rusku odpykává dvacetiletý trest, převzala Natalja Kaplanová, jež dlouhodobě vede kampaň za jeho propuštění.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oleh Sencov | Foto: Sergey Pivovarov | Zdroj: Reuters

„Hladovka Oleha Sencova je ukázkou boje za svobodu projevu,“ prohlásil Tajani, který opět vyzval ruské úřady k filmařovu propuštění.

Sacharovovu cenu dostal vězněný režisér Sencov, odpůrce ruské okupace Krymu

Číst článek

Sencov si od roku 2015 odpykává dvacetiletý trest vězení za terorismus. Toho se podle ruské prokuratury dopustit během ruského záboru ukrajinského poloostrova Krym, když se pokusil podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko. Režisér to odmítá.

„Slovo je nejmocnějším nástrojem, zvláště když vám jej někdo upírá,“ vzkázal Sencov přítomným v dopise, který přečetla jeho příbuzná. Sencov dále napsal, že není důležité, jak dlouho člověk žije, ale jak svůj život naplní.

V polovině letošního května zahájil filmař protestní hladovku, kterou po 145 dnech přerušil. Důvodem bylo sdělení lékařů, že bude napojen na umělou výživu.

K jeho propuštění Moskvu bezvýsledně vyzývala řada světových politiků a předních osobností filmu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme