Sacharovovu cenu letos získají venezuelská opozice a političtí vězni

Letošní Sacharovovu cenu za svobodu myšlení obdrží demokratická opozice a političtí vězni ve Venezuele. Před oficiálním oznámením předsedy Evropského parlamentu informoval ve čtvrtek o vítězi ocenění na twitteru předseda liberální frakce ALDE Guy Verhofstadt. Kromě venezuelské opozice byli letos mezi finalisty také guatemalská bojovnice za lidská práva Aura Lolita Chávezová a vězněný švédsko-eritrejský novinář a spisovatel Dawit Isaak.

Štrasburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti prezidentovi Nicolási Madurovi v Caracasu | Zdroj: Reuters

"Toto ocenění je podporou boje demokratických sil ve prospěch demokratické Venezuely a proti Madurovu režimu," uvedl na twitteru Verhofstadt. Právě jeho liberální frakce ALDE navrhla společně s Evropskou lidovou stranou, která je nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu, venezuelskou opozici na zisk prestižního ocenění.

Mezinárodní společenství Verhofstadt vyzval, aby se připojila k jeho frakci v boji za svobodu venezuelského lidu.

Maduro bude jednat s opozicí. Venezuelská krize se má řešit v Dominikánské republice

Číst článek

Venezuelou zmítá dlouhodobá hospodářská i politická krize. Prezident Nicolás Maduro se snaží udržet moc navzdory odporu parlamentu, který ovládá opozice. Režim vytvořil jakýsi vzdoroparlament pod názvem Ústavodárné shromáždění, jehož legitimitu například Evropská unie a USA neuznaly.

Shromáždění si přivlastnilo v polovině září s pomocí ústavního soudu, který rovněž podporuje Madura, zákonodárnou pravomoc.

Do užšího výběru kandidátů na Sacharovovu cenu se venezuelská demokratická opozice dostala již v roce 2015. Tehdy ale ocenění získal saúdskoarabský bloger Raíf Badáví.

Sacharovovu cenu Evropský parlament uděluje od roku 1988 jako výraz ocenění za podporu lidských práv a základních svobod. Její udělení je spojeno s finanční odměnou ve výši 50 000 eur (asi 1,3 milionu Kč).

Mezi laureáty patří mimo jiné jihoafrický bojovník za lidská práva a pozdější prezident Nelson Mandela, barmská politička Aun Schan Su Ťij či vůdčí osobnost pražského jara v roce 1968 Alexander Dubček. Loni cenu dostaly aktivistky irácké komunity jezídů Nadja Muradová a Lamíja Adži Bašárová.

Zástupci venezuelské opozice by si měli Sacharovovu cenu převzít při slavnostní ceremonii ve Štrasburku, která se uskuteční 13. prosince.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme