Sacharovovu cenu za svobodu myšlení získal kubánský disident

Letošním laureátem Sacharovovy ceny za svobodu myšlení je kubánský disident Guillermo Fariňas. Letos držel 135 dnů protestní hladovku. Ukončil ji v červenci, když Havana přislíbila, že propustí na svobodu 52 politických vězňů. Cenu, pojmenovanou po sovětském disidentovi, fyziku Andreji Sacharovovi, udílí Evropský parlament od roku 1988.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropský parlament ve Štrasburku.

Evropský parlament ve Štrasburku. | Foto: Fotoservis Evropského parlamentu

„Je to muž, který byl připraven obětovat vlastní zdraví i život, aby přispěl k politickým změnám na Kubě,“ tak dnes předseda Evropského parlamentu Jerzy Buzek zdůvodnil rozhodnutí europoslanců udělit letošní Sacharovovu cenu za lidská práva přednímu kubánskému disidentovi Guillermu Fariňasovi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobu kubánského disidenta Guillerma Fariňase přiblížil na Rádiu Česko Freddy Valverde, vedoucí španělské redakce ČRo 7 Rádia Praha

„Cenu přijímám se skromností, i za další kubánské disidenty, vyhnance a politické vězně. Přijímám ji v duchu mírové resistence,“ řekl Fariňas Euronews.

„Guillermo Fariňas studoval vojenskou akademii v Sovětském svazu, jako voják byl kubánskému systému dost blízký, dokonce bojoval v Angole. Poté se stal psychologem. Nakonec ale prohlédl, když si uvědomil, jaká je diktatura doopravdy. Jednou byl dokonce po svém protestu proti podmínkám, které panovaly v nemocnici, kde pracoval, uvězněn. Stal se tak disidentem a dá se říci, že úspěšným,“ říká Freddy Valverde, vedoucí španělské redakce ČRo 7 Rádia Praha.

Guillermo Fariňas strávil ve vězení více než 11 let, hladovku držel více než dvacetkrát. Letos dokonce 135 dnů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O disentu na Kubě mluvila na Radiožurnálu koordinátorka kubánských projektů organizace Člověk v tísni Pavla Holcová

„Podle mého názoru není hladovka tou správnou formou protestu, Fariňas si tento způsob vzal ale za svůj. A projevilo se to i na jeho zdraví,“ pokračuje Valverde, který se s Fariňasem osobně setkal.

V únoru zemřel jeden z vězněných disidentů Orlando Zapata Tamayo po více než osmdesátidenní protestní hladovce. Poslední hladovku začal Fariňas držet právě po Tamayově smrti.

„Jedná se o jednu ze stěžejních autorit kubánského disentu. Vytvořila se kolem něj skupina lidí, všichni ho znají a všichni ho respektují. I nadále je hlídacím psem malých změn na Kubě. Myslím, že je připraven znovu držet protestní hladovku, kdyby se na Kubě něco v oblasti lidských práv obrátilo k horšímu,“ uvádí Pavla Holcová, vedoucí kubánských projektů Člověk v tísni.

„Sacharovova cena je pro Fariňase určitě důležitá, protože se jedná o mezinárodní uznání jeho aktivit. Sám si nemůže být nikdy jist, jestli to, co dělá, dělá správně, zda to má nějaký dopad. Toto je natolik veliké ocenění, že ho to utvrdí v tom, že to, co dělá, je správné,“ dodává Holcová.

Zvítězí pragmatismus?

Guillermo Farinas

Podnět k tomuto ocenění vyšel i z českých europoslaneckých lavic. Česká republika je také mezi členy unie, kteří odmítají změnu postoje sedmadvacítky a normalizaci vztahů s kubánským režimem, kterou prosazuje Španělsko.

„To, co razí Česká republika, vychází z toho, co si přejí samotní Kubánci a ti si přejí společný postoj proti Kubě. Španělsko razí podle mého názoru zejména ekonomické zájmy a ty často lidská práva převálcují,“ podotýká Pavla Holcová.

V kubánských věznicích je podle ochránců lidských práv asi 40 až sto politických vězňů. Fariňas v roce 2006 obdržel za svůj boj proti internetové cenzuře cenu od organizace Reportéři bez hranic. Na letošní Sacharovovu cenu byl nominován ve jménu všech, kdo na Kubě bojují za svobodu a lidská práva.

Loni Sacharovovu cenu dostala ruská organizace ochránců lidských práv Memorial. Jedná se o jedno z nejvýznamnějších ocenění pro ochránce lidských práv.

Helena Berková, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme