Sacharovovu cenu získal vězněný bloger Badaví, převzala ji manželka

Saúdskoarabský bloger Raíf Badaví dostal ve Štrasburku Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Ocenění udělované Evropským parlamentem převzala od předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze Badavího manželka Ansaf Haidarová. Letošní laureát totiž stále zůstává ve vězení. Tam ho poslal soud na deset let za údajnou urážku islámu. Zároveň mu uložil trest tisíce ran bičem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ocenění udělované Evropským parlamentem převzala od předsedy Evropského parlamentu Martina Schulze Badavího manželka Ansaf Haidarová | Zdroj: Reuters

„Můj muž ví, že cenu získal, ale neví, že ji dostává právě dnes,“ uvedla Badavího manželka v Evropském parlamentu.

Vězněný bloger je podle ní šťastný, že se stal laureátem Sacharovovy ceny, která má podle něj velký symbolický význam.

V současnosti Badaví podle manželky drží ve vězení hladovku a jeho zdravotní i morální stav je špatný. Ensaf Haidarová přesto věří, že se nakonec dostane na svobodu.

Badaví je zakladatelem internetové stránky Free Saudi Liberals. V roce 2012 byl zatčen a za údajnou urážku islámu na svém webu později odsouzen k desetiletému trestu vězení, 1000 ranám bičem a pokutě.

Trest bičování se začal vykonávat letos v lednu, kdy dostal prvních 50 ran. Po ostré mezinárodní kritice byl výkon zbylé části trestu odložen. Badaví spolu s britským básníkem a novinářem Jamesem Fentonem obdržel v říjnu PEN/Pinterovu cenu.

Na Sacharovovu cenu jej společně navrhly poslanecké kluby socialistů, konzervativců a zelených.

Ocenění pojmenované po sovětském vědci a disidentovi Andreji Sacharovovi uděluje Evropský parlament každoročně od roku 1988 jako výraz ocenění za podporu lidských práv a základních svobod.

Do nejužšího výběru se letos dostali ještě uskupení Mesa de la Unidad Democrática (MUD), které sjednocuje demokratickou opozici ve Venezuele včetně politických vězňů, a zastřelený ruský opoziční politik Boris Němcov. Loni cenu obdržel konžský lékař Denis Mukwege za pomoc obětem znásilnění v Kongu.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme