Šachový velmistr Kasparov už pět let patří k významným představitelům ruské opozice

Přesně před pěti lety ukončil profesionální kariéru jeden z nejlepších šachistů v historii Garri Kasparov. A pustil se do politiky. Nyní patří mezi významné představitelé opozičního hnutí, které požaduje odchod exprezidenta a současného premiéra Vladimira Putina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Jírů: A. Karpov a G. Kasparov

Jiří Jírů: A. Karpov a G. Kasparov | Foto: www.jirijiru.com

Garri Kasparov, vlastním jménem Harry Weinstein, se narodil v roce 1963 v Baku. Jeho otec byl německý Žid a matka Arménka. Šachy hrál od pěti let a ve dvanácti se stal juniorským mistrem tehdejšího Sovětského svazu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kariéru šachisty a politika Garri Kasparova přiblížili na Rádiu Česko redaktorka Helena Berková a vedoucí ruské redakce ČRo 7 Libor Kukal.

V listopadu 1985 porazil Anatolije Karpova a stal se mistrem světa, ve dvaadvaceti letech nejmladším v historii. V únoru 1996 ve Philadelphii porazil šachový superpočítač Deep Blue, v květnu 1997 ale v New Yorku podlehl jeho vylepšené verzi. V listopadu 2000 v Londýně prohrál souboj o mistra světa s Vladimirem Kramnikem.

Kasparov - politik

Dnes patří Garri Kasparov k významným představitelům ruské opozice. "Nedá se ale říct, že Kasparov je klíčovou postavou ruské opozice, že by na sebe strhl pozornost a přesvědčil někoho, že on je pravý představitel demokratické opozice v Rusku," uvedl na Rádiu Česko vedoucí ruské redakce ČRo 7 Radia Praha Libor Kukal.

Kasparov má podle něj výhodu v tom, že není bývalý politik. "Proto se na něj lidé nedívají jako na člověka, který se tolik 'ušpinil' politikou a trochu víc věří, že mu o něco skutečně jde. Protože cynizmus až nezájem je v ruské společnosti velmi rozšířený," uvedl.

Naopak určitá nevýhoda pro Kasparova podle Kukala je to, že patří k určité elitě: "Lidé se na tyto lidi dívají jako na představitele bohaté části společnosti a nechtějí, aby reprezentoval všechny."

"Cesta k tomu, aby se lidé jako Kasparov dostali více do centra pozornosti obyčejných lidí nebo voličů je to, aby se začali více zabývat sociálními problémy a jinými tématy tohoto typu. Když totiž Kasparov mluví o porušování svobody slova nebo tisku, většinu lidí to až tak nezajímá," uvedl Kukal na Rádiu Česko.

Tomáš Pavlíček, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme