Saddám byl podle Bushe nebezpečný šílenec

Americký prezident George Bush obhajoval v ojedinělém hodinovém televizním rozhovoru invazi do Iráku. Irácký vůdce Saddám Husajn byl podle jeho slov nebezpečný šílenec a válka byla nezbytná. Spojené státy mají podle Bushe historickou odpovědnost hrát ve světě vedoucí roli a přinášet lidem svobodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

George Bush se na své první prezidentské vystoupení v pořadu Meet the Press pečlivě připravoval a otázky na nezbytnost války v Iráku opakovaně odrážel tím, že o invazi rozhodl na základě zpravodajských informací, které měl k dispozici. Saddám Husajn měl kapacitu vyrábět zakázané zbraně a byl podle Bushe šílený, nebylo možné čekat, až se přiblíží k naplnění hrozeb.

Americký prezident se zároveň postavil za šéfa CIA George Teneta a řekl, že neuvažuje o jeho odvolání. Bush přislíbil spolupráci se všemi komisemi, které vyšetřují jeho postup ve válce proti terorismu, a přeje si živou účast OSN při předání moci v Iráku.

Americký prezident dále řekl, že tisíce lidí pracují na dopadení šéfa teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina, a byl by rád, kdyby byl chycen do voleb. Írán podle Bushe představuje rovněž nebezpečí a ve vztahu k Severní Koreji teprve začíná čas diplomacie.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme