Saddám dostal trest smrti, reakce světové veřejnosti se různí
Bývalého prezidenta Iráku Saddáma Husajna odsoudil bagdádský soud k trestu smrti. Tribunál uznal exdiktátora vinným z podílu na masakru téměř sto padesáti šíitů ve městě Dudžail z roku 1982. Šíitská komunita se obecně netěšila přízni bývalého režimu. Asi ještě více to platí pro Kurdy.
Za operaci proti nim je exprezident souzen ve druhém procesu, který dosud neskončil. Represe kurdského obyvatelstva měly rysy systematického vyhlazování, kterému padly za oběť tisíce civilistů. Marivan Madžid je jedním z Kurdů, který přežil v roce 1988 chemický útok na město Halabdža.
"Samozřejmě jsem měl zpočátku pocit radosti, ale bohužel není to satisfakce za to, co Saddám proti Kurdům spáchal v Halabdže. Ten proces s ním by měl ještě pokračovat a dotáhnout jej až do konce, až bude odsouzen i za další zločiny, co spáchal proti Kurdům," řekl Marivan Madžid v televizi Nova.
Soud bývalého iráckého diktátora odsoudil k trestu smrti oběšením. Reakce světové veřejnosti i politiků na verdikt tribunálu jsou různé. Představitelé evropských států reagovali spíše zdrženlivě a diplomaticky, když většinou poukazovali na obecné evropské stanovisko, které trest smrti principiálně odmítá.
Ruská odezva na rozsudek byla ještě rezervovanější. Americký prezident George Bush naopak rozhodnutí bagdádského soudu uvítal: "Rozsudek nad Saddámem Husajnem je milníkem iráckého lidu o nahrazení vlády tyrana vládou práva. Je to důležitý úspěch pro mladou iráckou demokracii a její ústavní vládu."