Saddám Husajn byl popraven

Bývalý irácký diktátor Saddám Husajn je po smrti. Svržený prezident Iráku byl oběšen ve čtyři hodiny ráno středoevropského času v metropoli Bagdádu. Spolu s ním byli popraveni další dva prominenti bývalého režimu. Všichni tři byli 5. listopadu odsouzeni k smrti za masakr 148 šíitských obyvatel Dudžailu v 80. letech. 26. prosince potvrdil rozsudek odvolací soud, když zamítl Saddámovo odvolání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn

Saddám Husajn | Zdroj: ČTK

Popravu oznámila irácká veřejnoprávní televize. "Poprava Saddáma Husajna skončila," citovala agentura AFP pásek s nápisem probíhajícím po obrazovce irácké televize Al-Irakíja. Televizi BBC exekuci potvrdil náměstek iráckého ministra zahraničí.

Na místě popravy mělo být přítomno jen několik předem určených lidí, vojáci, lékař a úředníci. Vykonání rozsudku smrti bylo natočeno na videozáznam a bude s velkou pravděpodobností brzy odvysílán v irácké televizi a v celoarabských médiích jako důkaz o jeho smrti.

Obhájci Saddáma Husajna okamžitě po popravě znovu označili za výsledek vykonstruovaného a nespravedlivého procesu. Televize Al-Arabíja zároveň citovala iráckou vládu, že měl nesporně na svědomí životy miliónů lidí.

Arabská média uvádějí, že tělo Saddáma Husajna by mělo být na jeho přání převezeno do Jemenu, kde by mělo být pohřbeno. Americké jednotky v Iráku byly uvedeny do vyššího stupně bojové pohotovosti kvůli obavám z násilných protestů Husajnových stoupenců ve středu země, kde žijí sunnitští muslimové.

Už v pátek odpoledne se objevovaly zprávy světových agentur, podle kterých měla být poprava bývalého iráckého prezidenta otázkou jen několika hodin. Například jeden ze soudců, který měl vykonání rozsudku přihlížet, měl dostat pokyn, aby byl připraven dostavit se na předem domluvené místo.

Irácké orgány dávaly najevo, že uskutečnění popravy je nevyhnutelné a že chtějí, aby k ní došlo ještě před sobotním začátkem muslimského náboženského svátku íd al-adhá. V pátek večer navíc irácký premiér Núrí Málikí podepsal rozsudek smrti.

Tým Saddámových obhájců se do poslední chvíle snažil popravě zabránit. Podle jednoho z nich, Itala Giovanniho Di Stefana, nekončí ani teď práce týmu Saddámových advokátů. Usilovat nyní budou o vydání těla popraveného jeho rodině.

Jak uvedla televize Al-Arabíja, jemenská vláda požádala oficiálním dopisem amerického prezidenta, aby rozsudek nebyl vykonán, protože Jemen se obává, že sektářské násilí nabude nevídaných rozměrů. Ministerstvo obrany Spojených států oznámilo, že americké síly v Iráku jsou připraveny zvládnout vlnu násilí, která by po vykonání rozsudku mohla následovat.

Kdo byl Saddám Husajn

Saddám Husajn Abd al-Madžíd al-Tikrítí se narodil chudým sunitským bezzemkům nedaleko města Tikrít 28. dubna 1937. Do vysoké politiky ho vynesla revoluční radikální strana Baas. Do dějin Iráku se významně zapsal už při převratu v roce 1968. Strana Baas se tehdy za přispění americké CIA dostala k moci, Saddám se stal viceprezidentem a postupně se propracoval až k nejvyšší státní funkci. Hlavou Iráku se stal oficiálně v roce 1979 a rychle se zbavil svých odpůrců.

Irák se stal za jeho vlády sekulární, ale zároveň totalitní zemí. Osm let trvající válka proti Íránu ani přes neúspěch neodradila Saddáma od invaze do Kuvajtu v roce 1991. Saddám vládl Iráku téměř absolutisticky až do roku 2003. A byly to Spojené státy, respektive koaliční vojska vedená Američany a Georgem Bushem, kdo Saddáma nejvyšší irácké funkce zbavili.

"Když mluvím o válce s terorismem, tak mluvím o Iráku. Saddám Husajn má zbraně hromadného ničení, obelhával svět a dál ho klame. Saddám Husajn je ve spojení s teroristickými sítěmi a představuje nebezpečí, a to je důvod, proč bude - tak či onak - odzbrojen," prohlašoval americký prezident George Bush.

Konec března 2003 a invaze koaličních vojsk do Iráku. Cílem prvních útoků je právě Saddám Husajn. Ovšem marně. Saddámovi se podařilo utéct a skrývat se téměř tři čtvrtě roku. V prosinci 2003 ale civilní správce Iráku Paul Bremmer prohlašuje: "Dopadli jsme ho!"

Saddám putoval před Irácký soud, kde se zodpovídal ze zločinů proti lidskosti, etnicky i politicky motivovaných masových vražd a týrání civilistů. Jediný proces, který dosud skončil, se táhl tři roky. Bývalý irácký prezident po celou dobu popíral svou vinu a soudem pohrdal, nezlomily ho ani vraždy jeho obhájců ani konečný rozsudek: trest smrti oběšením.

V dopise na rozloučenou adresovaném Iráčanům Saddám napsal, že je připraven se obětovat a stát se mučedníkem. Vyzval také své spoluobčany k jednotě a k tomu, aby nechovali nenávist vůči okupantům. Mnoho Arabů, nejen Iráčanů, bude ale považovat Saddáma především za statečného bojovníka, který se postavil proti západu.

Jan Rosenauer, Jaromír Janev, David Koubek, Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme