Saddám Husajn obžalován ze 7 zločinů včetně genocidy

Před iráckým soudem poprvé stanul svržený prezident Saddám Husajn - podle pozorovatelů pohublý, místy zmatený, ale nadále revoltující. V rámci předběžného slyšení odmítl podepsat protokol se sedmibodovým obviněním, která proti němu vznesl irácký soudce. Husajn je obviněn z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn u soudu | Zdroj: ČTK

První slyšení s bývalým iráckým diktátorem se konalo za naprostého utajení. První televizní záběry z jednání soudu byly bez zvuku a byly odvysílány až dlouho po skončení slyšení. Teprve později irácký soud uvolnil záznam i se zvukem.

Saddám Husajn působil unaveným dojmem a hovořil tichým a zastřeným hlasem. Podle něj je soud pouhou komedií a skutečným zločincem je americký prezident George Bush.

Svržený irácký prezident označil spojenecká vojska za invazní a řekl, že si ponechává titul prezidenta republiky jako respekt k přání lidu, který jej do funkce zvolil.

Protokol se vzneseným obviněním odmítl bez přítomnosti svých advokátů podepsat. "Tady nejsou obsaženy žádné záruky, a já nepodepíšu obvinění bez přítomnosti obhájců."

V soudní místnosti byl během prvního slyšení s Husajnem pouze soudce, strážci a kameraman.

Iráckému exprezidentovi hrozí za zločiny, které jsou mu připisovány, trest smrti. Dočasná irácká vláda se totiž rozhodla tento trest obnovit.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme