Saddám Husajn vyslechl obvinění

Bývalý irácký prezident Saddám Husajn stanul před soudem. Jeden ze soudců mu přečetl obvinění ze zločinů, kterých se měl dopustit během své vlády. Videonahrávku se zahájením soudního procesu zveřejnila arabská satelitní televize Al-Arabíja.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn před soudem

Saddám Husajn před soudem | Foto: Archiv ČRo

Saddám během slyšení několikrát protestoval a prohlásil, že je zadržován iráckou vládou nastolenou Američany. Zároveň tvrdil, že mu nebylo dovoleno se setkat s obhájcem kromě slyšení.

Mezi první konkrétní obvinění by měl patřit masakr v převážně šíitské obci Dudžail v červenci 1982. Po odhalení údajného spiknutí proti iráckému exprezidentovi tam jeho bezpečnostní agenti zavraždili až 140 lidí.

Osmašedesátiletý Saddám Husajn je od prosince 2003 v americkém vězení poblíž bagdádského letiště. Zodpovídat se má ze zločinů proti lidskosti, likvidace politických odpůrců a utlačování Kurdů a šíitů. Konkrétně tribunál pracuje zhruba na dvanácti případech.

Už delší dobu se uvažuje o tom, že právě masakr v Dudžailu bude prvním z nich, protože důkazy jsou prý jasné a jednoznačné.

Milan Kopp, Stanislav Vintr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme