Saddám je jen jeden, tvrdí němečtí zpravodajci

Vystoupení Saddáma Husajna během války v Iráku stále vzbuzují otazníky, zda se na obrazovce či fotografiích objevuje skutečný irácký prezident, nebo některý z jeho dvojníků. Jasno se do záhady pokusili vnést němečtí zpravodajci, kteří došli k jednoznačnému závěru: Saddám je jenom jeden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn | Zdroj: ČTK

Od začátku války o Irák se Saddám Husajn několikrát objevil v irácké televizi a vystoupení byla vždy provázena spekulacemi, zda se nejedná o některého z jeho dvojníků. Především první Saddámův projev k lidu jen několik hodin po zahájení americko-britské vojenské operace poutal značnou pozornost, protože útok ze vzduchu směřoval proti bagdádskému domu, ve kterém se podle amerických zpravodajských služeb právě sešlo irácké velení.

Německá zpravodajská služba BND porovnala fotografie iráckého prezidenta Saddáma Husajna z poslední doby. V nejnovějším vydání časopisu Focus mluvčí zpravodajské služby potvrdila, že irácký diktátor nemá žádného dvojníka. Pro opačné tvrzení neexistují podle mluvčí žádné důkazy.

Podobný názor má Dieter Buhmann z univerzity v německém městě Saarbrücken, jenž je známým odborníkem na rozlišování mimiky Husajna a jeho dvojníků. Buhmann prohlásil, že po zkoumání záznamu posledního Husajnova vystoupení dospěl k závěru, že dost jistě hovořil osobně prezident, nikoli jeho dvojník.

Zprávy o Husajnových dvojnících mají rozměry legend. Dvojníci se údajně podrobili řadě plastických operací a dokonale ovládli prezidentovu gestikulaci. Podle Němců ale jde prý pouze o zakořeněný mýtus, který se vznášel i nad jinými prezidenty, například Ronaldem Reaganem či Borisem Jelcinem. Také Irák rozhodně popírá, že by se v televizi objevil dvojník, a tvrdí, že Husajna při prvním úderu nynější operace ochránil Alláh.

Martin Hromádka, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme