Saddám už nevládne Bagdádu

Vláda iráckého prezidenta Saddáma Husajna se zhroutila a už nemá Bagdád v rukou. Oznámil to mluvčí amerického velitelství v Kataru, brigádní generál Vincent Brooks. Američtí vojáci se v ulicích města po dnech těžkých bojů setkávají už jen s malým iráckým odporem. Běžní Iráčané nadšeně vítají Američany květinami. Osud Saddáma Husajna však zůstává záhadou. Na mnoha místech Bagdádu se objevily případy rabování.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američan na soše Saddáma

Američan na soše Saddáma | Zdroj: ČTK

Podle všeho irácká vláda ztratila nad Bagdádem definitivně kontrolu. Do ulic se vyhrnuli nadšení Iráčané, vítajících americké vojáky květinami a palmovými ratolestmi. Světové televize přinášejí záběry bujarých obyvatel, kteří ničí symboly Saddáma Husajna. Starší asi 50letý muž bil pěstí do Saddámova obrazu a křičel: "Zabíjel naše mladé, naše děti. Zabíjel milióny našich."

Odpoledne pak několik desítek rozvášněných civilistů zničilo diktátorovu sochu v nadživotní velikosti na náměstí Firdus nedaleko hotelu Palestine. Demolice sochy trvala několik hodin a zdařila se až s pomocí amerického ženijního tanku. Nohy nadživotního Husajna sice zůstaly vězet v podstavci, ale na odtrženou horní část postavy se snesla sprška nejrůznějších předmětů a rozvášněný dav po ní začal skákat.

Jak přímo ze vzrušené atmosféry Bagdádu hlásí zpravodaj České televize Michal Kubal, ráno už novináři projížděli místa, kam se nikdo z obyčejných Iráčanů nedostal. "Byli jsme na ministerstvu vnitra, na ministerstvu obrany, což byly dvě klíčové budovy režimu Saddáma Husajna, přísně střežené a prakticky nedotknutelné," uvádí Kubal. Na ministerstvu vnitra už jsou americké tanky.

Neutichají ani spekulace o osudu samotného Saddáma, kterého se spojenci včera pokusili usmrtit v obytné čtvrti Mansúr soustředěným raketovým útokem. Část arabských analytiků se domnívá, že se ukryl, jiní soudí, že ho zabili jeho nejbližší spolupracovníci a že se dohodli s velením amerických vojsk o usnadnění jejich postupu ve městě.

Američtí představitelé ale upozorňují, že válka není o zabití jednoho muže, ale o svržení celého režimu. Snaží se proto utlumit optimismus a říkají, že v Iráku čeká spojence ještě spousta práce. Válka ještě neskončila, i když velmi dobrý pokrok v Iráku je povzbuzující, prohlásil prezident Georgie Bush. Podle Bílého domu jde stále o vojenskou misi a jsou v sázce lidské životy. Viceprezident Cheney dodal, že nelze délku války í před blížíce se konec Husajnova režimu předvídat.

Dílčí střety mezi iráckými a spojeneckými jednotkami stále probíhají přímo v centru Bagdádu. Spojencům dělají problémy především odstřelovači, kteří po nich pálí z úkrytů. Jedno z posledních ohnisek irácké odporu okolo ministerstva obrany, jedná se však pouze o desítky bojovníků, kteří nepatří k pravidelné armádě.

Americké jednotky se rozmisťují jak v jižních čtvrtích, tak i na severu města. V západní části Bagdádu ovládly výcvikový tábor milice vládní strany Baas. Ve východní části obsadily hlavní stan irácké tajné policie.

Zatímco v Bagdádu už je relativní klid zbraní, americké letouny se soustředí na bombardování pozic irácké armády u Tikrítu, rodiště iráckého prezidenta Husajna. Podle amerických vojenských zdrojů je to zřejmě jeden z posledních klíčových cílů spojeneckých vojsk.

Opuštěné paláce a obchody čelí nájezdům loupežníků

Na mnoha místech Bagdádu se objevily také případy rabování. Iráčané vzali doslova útokem vládní budovy a obchody v centru města. Odnášejí si zařízení, nábytek, vázy i koberce. Po ulicích jezdí automobily, které odvážejí všechno, co se odvézt dá. Nájezdům nenechavých rukou nezůstalo ušetřeno ani sídla místní pobočky OSN a olympijského výboru. Vojáci námořní pěchoty je později zajistili.

Hromadné rabování pokračuje také v jihoirácké metropoli Basře. Situace v už tak zbídačeném městě je nadále velmi chaotická. Terčem útoků zdivočelých band se stala také nákladní auta převážející humanitární pomoc.

rabování v obchodním domě v Bagdádu | Foto: ČTK

Britští vojáci už ale narozdíl od předchozích dnů běsnění davu nepřihlížejí nečinně. Odmítají sice, že by suplovali chybějící policejní síly, přesto však proti loupícím bandám poprvé zasáhli. Podle mluvčího britských sil dnes například jeden z vojáků zmařil pokus o vyrabování bankovní pobočky.

Loupeživým bandám se postavili na odpor také někteří obyvatelé Basry. Jeden muž byl rozzuřeným davem ukamenován k smrti, když by l spolu se svým kumpánem dopaden při rabování obchodu. Britové rovněž oslovili jednoho z místních vůdců, šíitského duchovního, aby sestavil provizorní městskou radu, která by zastavila bezpráví.

Spojenečtí vojáci se také snaží vrátit do služby ty složky policejních sil v Basře, které se nezkompromitovaly během Saddámova režimu. Situaci ještě vyhrocuje kritický nedostatek pitné vody a váznoucí distribuce humanitární pomoci.

Rozbíhají se přípravy nové vlády

Američané s Brity učinili na jihu Iráku první kroky k přechodu na civilní správu v regionu. V Umm Kasru začala fungovat americká vládní agentura, která by měla v první fázi rekonstrukce Iráku zajišťovat civilní správu země. V čele jižního ze tří iráckých sektorů bude stát bývalý americký generál Buck Walters, který už se svými spolupracovníky zahájil v Umm Kasru práci.

Hlavním úkolem je příprava na převzetí moci prozatímní iráckou vládou. Podle náměstka amerického ministra obrany Wolfowitze bude trvat nejméně půl roku od konce války, než dojde k ustavení přechodného kabinetu. Dějištěm první významné konference o přechodné irácké vládě by už příští týden měla být jihoirácká Násiríja.

Jiří Hošek, Jaromír Janev, Michal Kubal, Martin Hromádka, Martin Mrázek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme