Saddámova dcera: Soud s otcem by měl být mezinárodní

Dcera Saddáma Husajna chce pro svého otce soud s mezinárodním dohledem. Raghad, která žije v Ammánu, se domnívá, že irácká vládní rada není schopna zaručit spravedlivý proces.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saddám Husajn | Foto: Archiv ČRo

Saddám Husajn nechal před sedmi lety popravit Raghadina manžela podobně jako muže další dcery Rany. Obě v roce 1995 emigrovaly i s rodinami do Jordánska, kde dostaly azyl, a po návratu do Iráku se krátce před popravami s manžely rozvedly.

Diktátora prý zradil jeho bratranec a tělesný strážce generál Muhammad Ibráhím Umar Muslit. Tvrdí to jordánský list Al-Arab al-Júm, který se odvolal na nejmenovaný zdroj blízký koalici. Muslit byl údajně po Saddámově boku po celou dobu, kdy se bývalý prezident skrýval, a zajišťoval mu kontakt s blízkými. Pomocí prostředníka podle všeho ke konci informoval Američany, že je připraven s dopadením pomoci.

Soudní tribunál pro válečné zločiny v Iráku už brzy vznikne. Jeho vytvoření odhlasovala prozatímní irácká vláda. Nejméně padesát prominentů svrženého Husajnova režimu tak budou soudit iráčtí soudci. Obhájci my měli být rovněž Iráčané. Jak řekl předseda prozatímní vládní rady Abdal Azíz al Hakím, nad korektností soudu by měli dohlížet mezinárodní pozorovatelé.

Tento model je diametrálně odlišný od soudních tribunálů ustavených pod vedením OSN, které soudí válečné zločiny spáchané na území bývalé Jugoslávie a ve Rwandě, kde o jednotlivých případech rozhodují mezinárodní soudci.

Oficiální činitelé se nicméně shodují, že ještě nějakou chvíli potrvá, než začne tribunál s prvním procesem. Průběh a přesná pravidla procesů ale ještě nikdo nestanovil a navíc je v Iráku nedostatek kvalifikovaných soudců, kteří se nezpronevěřili svému poslání.

Milan Kopp, Jitka Malá, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme