Saddámova expertka na chemické zbraně polapena

Do sítí koaličních vojsk v Iráku se chytila další ryba bývalého režimu Saddáma Husajna. Jde o Húdu Sálih Mahdí Ammašovou - Paní Antrax, ženu, která údajně patřila k špičkovým odborníkům na biologické zbraně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

spory antraxu | Foto: USMC

Jak připomíná naše spolupracovnice, zpravodajka Slovenského rozhlasu ve Spojených státech Olga Baková,Washington je přesvědčený, že Húda Sálih Mahdí Ammašová hrála klíčovou roli při budování programu iráckých biologických zbraní, se kterým Bagdád znovu začal po první válce v Perském zálivu.

Na seznamu 55 nejhledanějších představitelů saddámovského režimu jí Pentagon přidělil číslo 53 a na kartách srdcovou pětku.

Tato žena přezdívaná i jako Paní antrax patřila k nové generaci iráckých lídrů, které Husajn jmenoval na vysoké posty strany vládnoucí strany Baas. Vzdělání získala v USA na univerzitě v Texasu a na bagdádské univerzitě.

Doktorát z mikrobiologie si udělala opět ve Spojených státech, a to na Kolumbijské univerzitě v roce 1983. Koaličním vojskům se Húda Sálih Mahdí Ammašová údajně vzdala sama.

Milan Kopp, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme