Saddámovi synové byli pohřbeni v Tikrítu

Synové svrženého iráckého diktátora Saddáma Husajna byli dopoledne pohřbeni na rodinném hřbitově v Tikrítu. Spolu s těly Udaje a Kusaje, zahalenými do irácké státní vlajky, byl pochován i čtrnáctiletý Kusajův syn Mustafa. Všichni tři byli zabiti americkými vojáky při několikahodinové bitvě v severoiráckém Mosulu, kde se ukrývali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Udaj a Kusaj | Zdroj: ČTK

Obřad proběhl za silné asistence amerických vojáků v tichosti a bez incidentů. Všichni fotografové a televizní štáby z něj byli vyloučeni.

Odborníci ze CIA jsou téměř stoprocentně přesvědčení, že na kazetě, kterou včera odvysílala katarská televize Al Džazíra, opravdu mluví Saddám Husajn. Bývalý irácký diktátor na ní vyzývá k boji proti okupačním silám a vyjadřuje přesvědčení, že jejich moc se už brzy zhroutí. Tento týden jde už o druhou údajnou nahrávku Husajnova hlasu, která se objevila v médiích.

V Jordánsku mezitím o svém otci promluvily dvě Husajnovy nejstarší dcery. V rozhovoru pro CNN trvaly na tom, že o pobytu otce ani bratrů po celou dobu nic netušily. Saddámovy dcery se zastávají svého otce a doufají, že je stále naživu.

V exkluzivním rozhovoru pro televizní stanici CNN natočeném v Jordánsku, kde nalezly útočiště, neřekly o svrženém iráckém prezidentovi jediné křivé slovo. Všeobecně se má za to, že právě Saddám Husajn nechal v roce 1996 zavraždit jejich manžely. O jeho roli v této věci ale odmítly mluvit.

Stejně tak nechtěly hovořit o nedávné smrti svých bratrů. Rana a Ragda americké televizi v Jordánsku řekly, že nevědí, kde se od zahájení války Saddám Husajn skrývá. Mluvily s ním naposledy několik dní před válkou, ale doufají, že je v bezpečí a že ho opět spatří. Dcery o diktátorovi hovoří jako o milujícím otci s velkým srdcem.

Miroslav Konvalina, Kateřina Pospíšilová, Marika Táborská, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme