Vypišme nové referendum o brexitu, vyzval londýnský starosta Khan britskou vládu

Londýnský starosta Sadiq Khan vyzval k uspořádání nového referenda o členství Velké Británie v Evropské unii. Informovala o tom agentura Reuters. Premiérka Theresa Mayová konání nového referenda odmítá.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský starosta Sadiq Khan | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Británie by měla unii opustit 29. března příštího roku. Jak bude brexit ve skutečnosti vypadat, je ale velmi nejasné. „Rozvodovou“ dohodu Londýn s Bruselem zatím nevyjednal.

Snažíme se vidět Británii jako zemi, která ví, co dělá. A to není úplně pravda, tvrdí velvyslanec

Číst článek

V Británii se tak začínají čím dál častěji ozývat hlasy, ať už některých poslanců či vlivných podnikatelů a odborářských představitelů, podle nichž by měli mít ohledně brexitu konečné slovo voliči.

Podle nedávného průzkumu institutu NatCen, o kterém informovala agentura Bloomberg, by v případném druhém referendu 59 procent Britů hlasovalo proti odchodu Británie z unie. Důvodem jsou rostoucí obavy někdejších zastánců brexitu, že v jeho důsledku dojde k poškození britského hospodářství.

Mayová: Brexit bez dohody s Evropskou unií nebude znamenat konec světa

Číst článek

Nyní podpořil konání druhého referenda o brexitu také londýnský starosta Sadiq Khan, který je vysoce postaveným členem britské opoziční Labouristické strany. To podle Reuters vyvíjí další tlak na vůdce labouristů Jeremyho Corbyna, aby se za myšlenku druhého referenda rovněž postavil.

Jak připomněl server BBC News, za týden labouristé zahájí svou čtyřdenní výroční stranickou konferenci.

V článku v nedělním vydání listu The Observer Khan kritizoval vládu premiérky Mayové za způsob, jakým vede jednání s Evropskou unií. Uvedl, že hrozba, kterou brexit znamená pro životní úroveň obyvatel, hospodářství a zaměstnanost, je tak velká, že voliči musejí mít právo se k této otázce vyjádřit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme