Sadr dostal poslední výzvu k odzbrojení a stažení z Nadžafu

Poslední výzvu k odzbrojení a odchodu z posvátných míst v Nadžáfu adresoval irácký premiér Ajád Aláví duchovnímu vůdci šíitů Muktadu Sadrovi. Ve městě probíhá ofenzíva irácké armády, policie a amerických jednotek proti bojovníkům Mahdího armády, kterou tvoří Sadrovi stoupenci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

američtí vojáci | Zdroj: ČTK

Aláví na tiskové konferenci v Bagdádu řekl, že šíitští radikálové mají poslední příležitost složit zbraně, opustit posvátnou hrobku imám Alího, zapojit se do politického života a starat se o zájmy vlasti. Premiér také upozornil, že vláda již nehodlá s žádnými povstalci vyjednávat a nebude tolerovat existenci nevládních ozbrojených skupin.

Irácký státní ministr Kásim Dáud zopakoval, že v příštích hodinách irácká armáda vyčistí Nadžaf, včetně posvátné mešity imáma Alího. Americké vrtulníky ostřelovaly hlavní pozice ozbrojenců z tzv. Mahdího armády. Některé střely údajně dopadly podle zpravodaje arabského vysílání BBC do blízkosti mešity imáma Alího.

K tomuto vývoji došlo poté, co dnes irácká vláda stanovila zpřísněné podmínky pro ukončení bojů. Muktada Sadr měl na tiskové konferenci osobně oznámit rozpuštění svých milicí a měl se zavázat, že v budoucnu už nikdy nebude používat násilí. Mahdího armáda měla odevzdat všechny zbraně irácké policii a Sadrovi stoupenci měli okamžitě opustit mešitu imáma Alího. Sadr ale tyto podmínky odmítl.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme