Sadr plní dohodu o ukončení bojů v Nadžafu

Bojovnící duchovního Muktady Sadra vpouštějí do nadžafské svatyně šíitské poutníky, kteří do města přicestovali při příležitosti návštěvy ajatolláha Alího Sistáního. Ten včera přesvědčil svého radikálního souvěrce, aby přijal dohodu o ukončení bojů v Nadžafu. Souhlas s dohodou už vyjádřila i prozatímní irácká vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

portrét ajatolláha Alího Sistáního | Zdroj: ČTK

Sadr podle agentury Reuters nařídil svým mužům ve svatyni, aby složili zbraně a připojili se k tisícům stoupenců ajatolláha Alího Sistáního shromážděným před mešitou imáma Alího. Tento rozkaz byl na Sadrův pokyn vyhlášen z reproduktorů na mešitě.

Nespočet šíitů ve čtvrtek přicestoval do Nadžafu u příležitosti příjezdu ajatolláha Alího Sistáního, který během noci dojednal se Sadrem a vládou dohodu o ukončení bojů. Krvavé srážky v tomto pro šíity posvátném městě si během posledních dní vyžádaly více 70 obětí.

Hlavními body úmluvy je odchod Sadrových oddílů z Nadžafu a Kúfy během dnešního dne a stažení koaličních vojsk vedených Spojenými státy z města ihned, jak k němu vydá irácký premiér Ajád Aláví příkaz.

Sadrovi je v dohodě zaručen volný odchod. Vláda přislíbila, že nebude usilovat o jeho zatčení, přestože byl na něj vydán zatykač pro údajnou spoluúčast na loňské vraždě umírněného šíitského duchovního.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme