Sadr vyzývá své milice, aby pokračovaly v boji

Radikální šíitský duchovní Muktada Sadr vyzval své bojovníky, aby nepolevovali v boji s koaličními vojsky o svaté město Nadžaf. Pozice Sadrových bojovníků u města v noci bombardovali z letadel Američané. Podle posledního vyjádření premiéra Alávího stále trvá nabídka příměří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

boje v Nadžafu | Foto: EPA

Milice Muktady Sadra se nevzdávají. Šíitský duchovní vůdce se opevnil v komplexu svatyně kolem hrobu imáma Alího. Po nočním bombardování obklíčily celou oblast areál tanky americké armády. Sadr dostal ultimátum irácké vlády: do několika hodin se musí písemně zavázat, že odzbrojí své vojáky a stáhne se z mešity. Sadr to ale odmítá. Irácká vláda mu dala poslední možnost.

"Chce-li být vůdcem této země, pak by měl využít lednových voleb. Měl by raději kandidovat než bojovat a vyvolávat nepokoje," prohlásil irácký premiér Ajad Aláví.

Jeho armáda je připravena zaútočit na baštu šíitských povstalců v Nadžafu, pokud nepřijmou nabízené podmínky. Spojené státy trvají na co nejrychlejším vyřešení situace.

Šíitští radikálové vyhodili do vzduchu ropovody na jihu země, hrozí útokem na ropné vrty a vyrabovali sídlo ropné společnost South Oil Company. Za dva týdny šíitského povstání klesl vývoz irácké ropy na polovinu a nyní činí necelý milion barelů denně. To způsobilo další růst cen.

Barel lehké americké ropy dned překonal další rekord: prodává se za 48 dolarů a 88 centů. Ropa Brent stojí 44 dolary a 50 centů.

Martin Dorazín, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme