Sádroví trpaslíci slaví 115. narozeniny

Jeho ideální rozměry jsou 68cm; je ale oblíbený navzdory svému malému růstu, protože je pestrý a dobrácký. Tak, pokud jste ještě nepochopili, jde o trpaslíka. Právě včera oslavil své 115. narozeniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

skalka, skalnička | Foto: www.kouzlozahrad.cz

Skalní příznivci trpaslíků zastávají názor, že jejich malý - 68 cm- vysoký hrdina je poněkud starší než se oficiálně uvádí; že totiž první hliněný zahradní trpaslík vznikl už v roce 1872. Avšak jisté je také to, že Philipp Griebel, který si onoho roku prvním trpaslíkem vyšperkoval zahrádku, zahájil teprve 10.listopadu 1890 sériovou výrobu zahradních trpaslíků.

Tedy skřítků mužského pohlaví, s bílými vousy, s červenou kamizolou a pochopitelně se špičatou čapkou. Pro mnohé kýč, pro mnohem větší publikum ovšem žádaný maskot zahrádek, tedy zahrádkářských kolonií, které v Německu mají přibližně stejně dlouhou tradici.

Dnes už v Německu pózuje na 18 milionů trpaslíků, Česko a naši vietnamští spoluobčané k tomu jistě přispěli měrou nemalou. První trpaslíci byli ještě záležitostí ruční výroby. Od počátku minulého století se jejich výrobou zabývají tisíce výrobců; trpaslíci pronikli do Disneylandu, do komiksů, do loutkových divadel. Ovšem vždy museli být dostatečně pestří a s bílým plnovousem, nemluvě o dobráckém úsměvu.

Prapůvod malých sádrových bytostí leží v dávné mytologické minulosti. Tu rozezněli svým uměním durynští havíři, kteří věřili, že malí skřítci jim pomáhají v jejich nelehké práci. Prvním trpaslíkům se také skutečně říkalo skřítci, a jejich výrobcům skřítkotvůrci.

Svého největšího rozkvětu se zahradní trpaslíci dožili po válce - v 50. a 60. letech, kdy nahrazovali lidem pohodlí a pocit útulnosti ve válkou zničené zemi. Zajímavé určitě je, že sádroví mužíčci byli také pod prohibicí, a to v letech 1948-1952.

Východoněmečtí komunisté v nich viděli svého třídního nepřítele, resp. důkaz nechtěného maloměšťáctví. A tak trpaslíky bez milosti zakázali. V 90. letech nastoupila pak vlna antitrpasličí s figuranty necudně obnaženými od půl těla dolů, nebo jinak sexuálně orientovanými.

To samozřejmě nemohlo zůstat bez odezvy, a tak mnozí sousedé necudné trpaslíky svým sousedům ničili. Tomu ale učinil přítrž jeden Švýcar: Fritz Friedmann, který založil mezinárodní sdružení na ochranu zahradních trpaslíků.

David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme