‚Historický let.‘ První komerční spoj z Izraele přistál ve Spojených arabských emirátech

Izrael a Spojené arabské emiráty propojil první komerční let. Obě země donedávna neudržovaly žádné diplomatické styky. V polovině srpna ale podepsaly dohodu o normalizaci vzájemných vztahů. Spojené arabské emiráty jsou teprve třetí arabskou zemí na Blízkém východě, která Izrael uznala.

Abú Zabí/Jeruzalém Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené arabské emiráty jsou teprve třetí arabskou zemí na Blízkém východě, která Izrael uznala.

Spojené arabské emiráty jsou teprve třetí arabskou zemí na Blízkém východě, která Izrael uznala. | Zdroj: Reuters

„Právě jsme ukončili skutečně historický let. První komerční spoj z Izraele do arabské země Perského zálivu,“ řekl na letišti v Abú Zabí zeť a poradce amerického prezidenta Jared Kushner, který smlouvu s Izraelci a Araby domlouval.

‚Historický den pro Izrael.‘ Židovský stát se dohodl na uklidnění vztahů se Spojenými arabskými emiráty

Číst článek

Šéf izraelské delegace Ben Shabat pozdravil politiky Spojených arabských emirátů a arabsky jim řekl „mír s vámi“. Izrael a Spojené arabské emiráty zveřejnily historickou dohodu 13. srpna. Obě země si na základě smlouvy vymění velvyslance a navážou spolupráci například v energetice, obchodu a bezpečnosti.

Proti smlouvě se postavila Palestina, která s Izraelem vede dlouhodobý spor o výstavbě osad na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Poradce amerického prezidenta Jared Kushner Palestince vyzval, aby se připojili k jednacímu stolu a nezůstávali v minulosti.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme