Šafík ani Mursí nejsou pro mnoho egyptských voličů přijatelnými kandidáty na prezidenta

Po vyhlášení oficiálních výsledků egyptských prezidentských voleb vypukly v ulicích Káhiry nepokoje. Především úspěch Ahmada Šafíka, který byl posledním premiérem za vlády prezidenta Husního Mubáraka, vyvolává v egyptské společnosti velké emoce. Dav nespokojených lidí dokonce vydrancoval a zapálil jeho káhirskou kancelář. Ani druhý postupující, kandidát Muslimského bratrstva Muhammad Mursí, není pro velkou část voličů přijatelný. Socialisti, liberálové i křesťané se obávají rostoucího vlivu islámu na egyptskou politiku.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ahmed Šafík (vlevo) Mohamed Mursi

Ahmed Šafík (vlevo) Mohamed Mursi | Zdroj: Reuters

Muhammad Mursí dostal v prvním kole voleb necelých 25 procent hlasů. Kandidát Muslimského bratrstva je pragmatický člověk, který má technické vzdělání, umí velmi dobře anglicky, studoval ve Spojených státech.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kandidátech na egyptského prezidenta mluvil ve Světě o desáté blízkovýchodní zpravodaj Břetislav Tureček

„Rozhodně to není žádný extremista, nemá žádné razantní názory na adresu Izraele, které by překračovaly běžný rámec arabského světa,“ říká blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Mursího protivníkem je Ahmad Šafík, který si vybudoval kariéru v egyptském letectvu za předchozích režimů. Byl ministrem civilního letectví a posledním premiérem prezidenta Mubáraka.

Nespokojení aktivisté požadují, aby volební komise Šafíka z voleb vyřadila. Parlament totiž už dříve přijal zákon, že se voleb nesmí účastnit prominenti Mubárakova režimu. Šafík ale zákon napadl jako neústavní, což ho vrátilo do volebního klání.

Lidé, kteří protestují proti politickému vývoji v nejlidnatější arabské zemi, si ve vedení země rozhodně nepředstavovali islamistu. Ačkoli je Egypt muslimskou zemí, je tu hodně silný tábor, který má strach z rostoucí moci zejména z Muslimského bratrstva, které vyhrálo i parlamentní volby.

Protestující považovali za hlavního kandidáta Hamdína Sabbáhího, který skončil třetí.

„Můžeme říct, že je to levicově orientovaný politik, který má v očích odpůrců současného vývoje tu výhodu, že prokazatelně bojoval proti Mubárakovu režimu a nezadal si ani s islamisty,“ vysvětluje Tureček.

Druhé kolo prezidentských voleb se uskuteční 16. a 17. června. Nový prezident by měl převzít moc od armády už začátkem července. Není ale jisté, jakými pravomocemi bude disponovat. Stále totiž není na světě nová ústava.

Břetislav Tureček, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme