Safírové jubileum Alžběty II. Královna se stala nejdéle sloužícím panovníkem v historii Británie

Když Alžběta II. nastoupila na trůn, stala se královnou sedmi nezávislých zemí. V současnosti jich je 16. Korunu nosí na hlavě už 65 let a v pondělí se tak jako vůbec první britský monarcha dožila safírového jubilea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klobouky, kostýmky, kabáty a perly. Britská královna Alžběta II. byla známá pro svou dokonalou barevnou souhru | Zdroj: Reuters

Když se princezna Alžběta narodila, vůbec se královnou stát neměla. Následnici z ní udělala až abdikace jejího strýce Eduarda VIII., který se chtěl oženit s rozvedenou Američankou.

Na konci druhé světové války se stala armádní řidičkou a mechaničkou. A k oddanosti své zemi se zavázala i na své 21. narozeniny.

„Slibuju, že celý svůj život, ať už bude dlouhý, nebo krátký, bude zasvěcený službě lidu a naší velké rodině, do které všichni patříme,“ řekla tehdy.

Když nastoupila na trůn, jejím premiérem byl Winston Churchill, v Sovětském svazu vládl Stalin, u nás Klement Gottwald a neexistovala žádná Evropské unie.

Z trůnu mohla sledovat první výstup na Mount Everest, přistání člověka na Měsíci, pád komunismu i teroristické útoky z 11. září. Po celou dobu se těšila podpoře svých poddaných.

Otřásla jí jen smrt princezny Diany. Na smutek britského lidu prý reagovala příliš pozdě. Raději se věnovala svým vnukům. Náklonnost veřejnosti ale získala rychle zpět.

Safírové jubileum královna slavit nebude. Ve svém venkovském sídle bude studovat státní dokumenty. Jubileum totiž zároveň znamená, že je výročí smrti jejího otce Jiřího VI., na kterého bude královna vzpomínat.

Na mnoha místech ji ale uctí salvy z děl, třeba v londýnském Toweru. Královská mincovna vydá speciální mince a pošta zase známky.

Británie si připomíná safírové jubileum Alžběta II. | Foto: Reuters

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme