Nemají důkazy, které by ho usvědčovaly z vlastizrady, tvrdí obhájce zadrženého Safronova

Obhájce zadrženého poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivana Safronova, jehož ruské úřady podezírají, že českým zvláštním službám předal informace o ruských dodávkách zbraní na Blízký východ a do Afriky, tvrdí, že chybějí důkazy, které by jeho klienta usvědčovaly z vlastizrady. Napsala to ve středu agentura TASS.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poradce šéfa ruské vesmírné agentury Roskosmos Ivan Safronov (vpravo) | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

„Vyšetřování nijak neprokázalo podezření vůči Ivanovi (Safronovovi). Tím se tento případ liší od podobných kauz. Neexistují žádné důkazy, nic, co by mohlo nějak prokázat odůvodněnost podezření,“ řekl advokát Ivan Pavlov rozhlasové stanici Echo Moskvy.

Rusko zadrželo poradce v Roskosmosu, podle obžaloby měl vynášet informace českým zpravodajcům

Číst článek

Safronova zadrželi agenti tajné služby FSB v úterý ráno při odchodu z domova, a to kvůli podezření, že informace podléhající státnímu tajemství předával tajné službě členské země NATO. Stíhán je podle paragrafu o vlastizradě, za což mu hrozí až 20 let za mřížemi.

Soud na něj uvalil dvouměsíční vyšetřovací vazbu. Vyšetřovatele FSB v tomto případu podle TASS vede Alexandr Čaban, známý z případů šestasedmdesátiletého vědce Viktora Kudrjavceva a Kariny Curkanové, rovněž podezřelých ze špionáže a vlastizrady.

Další Safronovův advokát Jevgenij Smirnov v úterý informoval, že ve spisu k případu se uvádí, že úkolem zadrženého bylo shromažďovat a předávat zprávy o vojensko-technické spolupráci Ruska s africkými zeměmi a o činnosti ruských ozbrojených sil na Blízkém východě v roce 2017.

Tuto práci Safronov podle FSB dělal pro českou zpravodajskou službu Úřad pro zahraniční styky a informace (rozvědku), a sice ze zištných důvodů.

‚Bez komentáře‘

Ruská média zaznamenávají, že české úřady se zdržují vyjádření k případu; konkrétně místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) Deníku N řekl: „Bez komentáře.“

Novinářka Prokopjevová schvalovala terorismus, uvedl ruský soud. Dostala pokutu 500 tisíc rublů

Číst článek

„Úřad pro zahraniční styky a informace se k celé záležitosti nebude a ani nemůže jakkoliv vyjadřovat,“ reagoval pak na dotaz serveru iROZHLAS.cz kancléř zpravodajské služby Jaroslav Hrbek.

Ještě v úterý se v Moskvě před sídlem tajné služby FSB a v Petrohradu konaly demonstrace na Safronovovu podporu pod heslem „Ruce pryč od novinářů“. Zadržené demonstranty, vesměs novináře, policie po sepsání protokolů podle Echa Moskvy propustila.

Safronov se stal poradcem generálního ředitele Roskosmos Dmitrije Rogozina v polovině května. Předtím pracoval pro nezávislé deníky Kommersant a poté Vedomosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme