V Sagrada Familii odloužili mši za oběti katalánských útoků. Přišel král i stovky lidí

Barcelonský arcibiskup Juan José Omella zahájil mši dopisem od papeže Františka | Foto: Sergio Perez | Zdroj: Reuters

V ikonickém barcelonském chrámu Sagrada Familia proběhla v neděli dopoledne mše za oběti atentátů v Katalánsku. Protože jsou mezi zraněnými a mrtvými lidé z 35 zemí, mše se částečně koná i v jejich jazycích. Podle deníku El Nacional přišlo 1800 lidí. V prvních řadách seděli španělští politici i španělský král Filip VI. s manželkou Letiziou.

Fotočlánek Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barcelonský arcibiskup Juan José Omella zahájil mši dopisem od papeže Františka. Pak se přimluvil za klid pro příbuzné 14 obětí útoků i za rychlé zotavení zraněných, kteří zůstávají v nemocnicích. V kritickém stavu je stále 13 lidí.

Katedrála, která se v překladu nazývá Svatá rodina, je symbolem katalánské metropole i jednou z nejznámějších památek Španělska. Stavět se začala v roce 1882, dokončena by měla být v roce 2026.

Útok nebyl překvapením

Katalánská metropole se mezitím vrací k normálnímu životu. Pomalu ožívá i třída La Rambla, ačkoli vzpomínka na čtvrteční útok je mezi místními stále velmi čerstvá.

Ve vybuchlém domě v Alcanaru vyráběli džihádisté výbušniny. V troskách se našly ostatky tří osob

Číst článek

Otto Aller bydlí v domě na samém začátku třídy. V době útoku byl doma. „Nedalo se říct, co se stalo. Vypadlo to na výstřely, nebo výbušniny ve stáncích. Byly rozmlácené a všude kolem lidé, zranění či skoro mrtví, všude uprostřed Rambly,“ popsal zvláštnímu zpravodaji Radiožurnálu pan Aller.

Co následovalo, si natočil – mimo jiné i okamžitý zásah policie. Jak říká, nevěřil svým očím. Teroristický útok přitom pro něj nebyl překvapením. „V posledních 7 letech jen tady vedle ve čtvrti El Raval rozbili dvě teroristické buňky. Mezi muslimy je nasazených spousta agentů, informátorů, navíc Španělsko má zkušenosti s baskickou Etou. Kde jinde v Evropě by měli být připraveni. Ale jak zabráníš útoku dodávkou na ulici?" tvrdí.

Otto Aller sledoval následky útoku ze svého bytu na třídě La Rambla | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

'Nebyli to muslimové, byli to vrazi'

Barcelonskou hlavní třídou prošlo také procesí desítek muslimů. V lámané španělštině provolávali: „Nebyli to muslimové, byli to teroristi. Byli to vrazi.“ Nechtěli, aby mezi terorismem a islámem bylo rovnítko.

Demonstraci z laviček sledovali místní. „Já vím, že nejsou všichni stejní, jsou mezi nimi dobří i špatní. Jenže špatné dost často to dobré přebije,“ popsala Grizelda Alcarazová. Přestože v Barceloně historicky žily pospolu různé národnosti i náboženství, žena poukazuje na to, že mnozí jsou noví imigranti – stejně jako útočníci zastřelení po čtvrtečním teroristickém útoku nebo zatčení podezřelí. „Ať jdou, odkud přišli. Oni nás nemají rádi, a přitom my je přijímáme s otevřenou náručí a oni se chovají takhle."

"Nebyli to muslimové, byli to vrazi!" skandovali na třída La Rambla muslimové | Foto: David Koubek | Zdroj: Český rozhlas

David Koubek, Marie Štenglová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme