Sagrada Família v roce 2026 hotová nebude. Dostavbu barcelonské baziliky zbrzdila pandemie koronaviru

Barcelonskou baziliku Sagrada Família se kvůli koronavirové krizi nepodaří dostavět ke 100. výročí od smrti architekta Antonia Gaudího v roce 2026. Informovala o tom agentura AFP. „Důsledky pandemie nás přinutily přehodnotit harmonogram. Dotkne se to ukončení, které jsme plánovali na rok 2026,“ řekl Esteve Camps, jenž má dostavbu turistické památky na starosti. V současné situaci si nedovolil odhadnout ani nové datum, kdy bude chrám kompletní.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koronavirus bude mít vliv i na dostavbu jedné z nejslavnějších bazilik světa.. | Foto: Nacho Doce | Zdroj: Reuters

Stavbu proslulé baziliky, která začala už v roce 1882, letos v březnu přerušila pandemie covidu-19, kdy španělská vláda vyhlásila kvůli nákaze nouzový stav a omezila volný pohyb lidí. Na dostavbu bude mít navíc vliv nedostatek peněz, jelikož je financována z darů a prodeje vstupného turistům, kterých v Barceloně kvůli koronaviru dramaticky ubylo.

Dělníci by se však na staveniště měli vrátit v několika příštích týdnech a Camps doufá, že se do konce roku 2021 podaří dokončit takzvanou Mariinu věž, se 123 metry druhou nejvyšší věž katedrály.

Sagrada Família se už nestaví ilegálně. Chlouba Barcelony dostala po skoro 140 letech povolení

Číst článek

Sagrada Familia (Svatá rodina), která je směsicí novokatalánského stylu, secese a moderny, se stala jedním ze symbolů Barcelony. Unikátní architektonické dílo zobrazující život Ježíše Krista a biblické dějiny se začalo stavět podle návrhu architekta Franciska de Paula del Villar. Koncem roku 1883 práce převzal Antonio Gaudí. Vzhledem k finanční i architektonické náročnosti si ani Gaudí nedělal iluze o rychlosti stavby.

Od roku 2005 je Sagrada Familia na seznamu kulturního dědictví UNESCO, v roce 2010 ji při své návštěvě Barcelony vysvětil tehdejší papež Benedikt XVI. Po svém dokončení se stane nejvyšší katedrálou světa, bude mít 18 věží, z nichž největší má měřit přes 172 metrů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme